07.08.2019 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 7 sierpnia 2019 r., sygn. I PK 99/18

1. Art. 177 § 1 k.p. reguluje w sposób całościowy uprawnienia pracownic w ciąży związane z ochroną trwałości stosunku pracy na wypadek wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę, co znamienne, ustawodawca nie zdecydował się na zastosowanie sankcji nieważności lub bezskuteczności czynności prawnych pracodawcy prowadzących do rozwiązania stosunku pracy z pracownicą w ciąży, a jedynie przewidział, że czynności takie są niezgodne z prawem, co uzasadnia ewentualne odwołanie od nich, a zatem wymaga podjęcia działań przez pracownicę w tym zakresie. Natomiast art. 177 § 3 k.p. dotyczy sytuacji, które nie byłyby objęte zastosowaniem art. 177 § 1 k.p., a zatem takich, gdzie rozwiązanie stosunku pracy wynika nie z działań pracodawcy, a z przyczyn obiektywnych, a zatem z upływu czasu na jaki umowa została zawarta.

2. Nie można uznać, że art. 177 § 3 k.p. ustanawia alternatywną metodę ochrony trwałości stosunku pracy pracownic w ciąży wobec ochrony przewidzianej w art. 177 § 1 k.p. Taka interpretacja prowadziłaby do ustanowienia szerszej ochrony pracownic zatrudnionych na podstawie umów na czas określony, w stosunku do pracownic zatrudnionych na czas nieokreślony, co byłoby niezgodne z konstrukcyjnym założeniami leżącymi u podstaw tych umów, zakładającymi, że najbardziej stabilnym typem zatrudnienie, do którego należy dążyć, jest zatrudnienie na czas nieokreślony. Należy bowiem zauważyć, że pracownica zatrudniona na czas określony, która nie złożyłaby odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę miałaby gwarancję zatrudnienia do czasu porodu, podczas gdy umowa o pracę pracownicy zatrudnionej na czas nieokreślony rozwiązałaby się z upływem okresu wypowiedzenia, co prowadziłoby do pokrzywdzenia pracownic zatrudnionych na czas nieokreślony.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Andrzej Wróbel (przewodniczący)

SSN Halina Kiryło

‎SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa N.K. ‎przeciwko P. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Spółce komandytowej w Ł. o ustalenie istnienia stosunku pracy do dnia porodu, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 sierpnia 2019 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 5 grudnia 2017 r., sygn. akt VIII Pa (…),

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty