06.08.2019 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 6 sierpnia 2019 r., sygn. II PK 42/18

Za nieuzasadnione można uznać tylko takie wypowiedzenie, które zostało dokonane w stosunku do pracownika nienagannie wykonującego swoje obowiązki. Natomiast w sytuacji, w której pracownik nie wykonuje zgodnego z prawem polecenia pracodawcy dotyczącego pracy, przekazuje pracodawcy nieprawdziwe informacje, wprowadzając go w błąd, używa pod adresem przełożonego sformułowań lekceważących a nawet niecenzuralnych oraz opuszcza miejsce pracy bez zgody przełożonego, bez wątpienia istnieje podstawa do uznania, że taki pracownik utracił zaufanie pracodawcy oraz naruszył w stosunku do niego obowiązek lojalności. To powoduje zaś, że zgłoszone przez takiego pracownika roszczenia przewidziane w art. 45 § 1 k.p. nie mogą skutecznie dochodzone.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Zbigniew Myszka

‎SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa E. R. ‎przeciwko Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Rekreacji w W. ‎o przywrócenie do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 6 sierpnia 2019 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w O. z dnia 27 listopada 2017 r., sygn. akt IV Pa (…),

1) oddala skargę kasacyjną,

2) zasądza od powódki na rzecz pozwanego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów pomocy prawnej w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Powódka E. R. wniosła o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia jej przez pozwany Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w W. umowy o pracę oraz o zasądzenie od pozwanego na jej rzecz wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy i zasądzenie kosztów procesu według norm przepisanych.

Sąd Rejonowy – Sąd Pracy w G. wyrokiem z dnia 5 września 2017 r. oddalił powództwo. Sąd ten ustalił, że powódka pozostawała w zatrudnieniu u pozwanego na stanowisku głównej księgowej od dnia 12 grudnia 2011 r. Z pozwanym łączyła powódkę umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony. W ramach tej umowy powódka była zobowiązana w szczególności do: prowadzenia rachunkowości placówki zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i zasadami, wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi, dokonywania wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym, nadzorowania całokształtu prac z zakresu rachunkowości, opracowywania projektów wewnętrznych dotyczących prowadzenia rachunkowości, nadzoru nad sprawozdawczością placówki, opracowywania planu finansowego, sporządzania rocznej i okresowej sprawozdawczości budżetowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty