Wyrok SN z dnia 25 listopada 2021 r., sygn. V CSKP 168/21
Były akcjonariusz zbankrutowanej spółki będącej ofiarą błędnych decyzji podatkowych ma roszczenie wobec Skarbu Państwa o odszkodowanie z tytułu spadku wartości akcji. Nie może jednak obejmować ono skutków, których źródłem były działania poszkodowanej spółki lub samego akcjonariusza.
Gazeta Prawna nr 230/2021
Art. 417 § 1 k.c., w brzmieniu sprzed zmiany dokonanej z dniem 1 września 2004 r., w związku z art. 77 Konstytucji RP, jest źródłem roszczenia odszkodowawczego także na rzecz podmiotów prawa cywilnego, których prawa lub interesy były przedmiotem pośrednich naruszeń wynikających z wykonywania władzy publicznej i określił postacie roszczeń, z którymi może wystąpić akcjonariusz spółki, gdy bezprawne działania władcze skierowane zostały przeciwko spółce. Roszczenie uzupełniające wobec roszczenia odszkodowawczego samej spółki nie jest tożsame z roszczeniem przewidzianym w art. 486 k.s.h. Ma ono bowiem zmierzać do wyrównania akcjonariuszowi takiej szkody, której nie da się utożsamić ze szkodą spółki, której jest akcjonariuszem i stąd wywodzi się jego uzupełniający charakter.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Zawistowski (przewodniczący)
SSN Paweł Grzegorczyk
SSN Marta Romańska (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa M. S.A. z siedzibą w W. przeciwko Skarbowi Państwa-Naczelnikowi […] Urzędu Celno-Skarbowego w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 28 października 2021 r., skarg kasacyjnych obu stron od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 18 września 2018 r., sygn. akt I ACa […],
1) oddala skargi kasacyjne,
2) znosi między stronami koszty postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód M. S.A. w W. wniósł o zasądzenie od Skarbu Państwa - Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. kwoty 38.512.000 zł z odsetkami ustawowymi od 8 czerwca 2006 r., jako odszkodowania za szkodę polegającą na utracie wartości posiadanych przez powoda akcji J. S.A. w W. (dalej: spółka J.), powstałą w związku z wykonaniem nieostatecznych i błędnych decyzji podatkowych dotyczących spółki J., powodujących zmniejszenie na okres 4 lat (od marca 2000 r. do marca 2004 r.) jej kapitałów własnych o kwotę 10.476.466,76 zł i w konsekwencji ogłoszenie jej upadłości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty