Artykuł aktualny na dzień 28-04-2024 *

*Od 1 lipca 2022 r. ubezpieczeniem zdrowotnym objęto prokurentów. Podlegają oni jednak obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu dopiero wtedy, gdy ich roczne wynagrodzenie z tego tytułu przekroczy kwotę 6 000 zł.

13.01.2022 Podatki Ubezpieczenia

Składka zdrowotna za prokurenta

W ramach Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 r. obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego zostali objęci m.in. prokurenci, którzy uzyskują wynagrodzenie z tytułu sprawowania prokury. Z obowiązujących obecnie przepisów ustawy zdrowotnej wynika jednak, że składka zdrowotna za prokurenta, niezależnie od wysokości uzyskanego przez niego przychodu, może zostać ustalona na zerowym poziomie.

Prokura jest uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Jest ona pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (art. 1091 § 1 Kodeksu cywilnego). Udzielenie prokury jest uznawane za jednostronną czynność prawną. Do jej udzielenia wystarczy złożenie oświadczenia woli przez podmiot do tego uprawniony.

Polski Ład - ubezpieczenie zdrowotne prokurenta

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. Prokurent jest zaliczany do tego kręgu osób (chociaż istnieją pewne wątpliwości, czy można uznać udzielenie prokury za „akt powołania”).

Jeżeli podstawą pełnienia funkcji prokurenta za wynagrodzeniem jest tylko uchwała zarządu (lub innego uprawnionego organu), bez nawiązania innego, odrębnego stosunku prawnego, to w świetle nowych przepisów ustawy zdrowotnej, wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, osoba taka podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Przychód prokurenta bez zaliczek na pdof

W przypadku prokury otrzymywane z tego tytułu wynagrodzenie stanowi przychód z innych źródeł wymieniony w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o pdof. W ustawie o pdof ustawodawca w przypadku uzyskiwania przychodu z „innych źródeł” nie określił obowiązku uiszczania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy. W tej sytuacji podmiot wypłacający wynagrodzenie nie występuje w roli płatnika i nie jest obowiązany do poboru i wpłacania zaliczek na podatek w trakcie roku. Do ustalania zaliczki na pdof nie jest zobowiązany także prokurent, a podatek od przychodów uzyskanych z tytułu pełnienia funkcji prokurent rozlicza dopiero w zeznaniu rocznym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne