Artykuł aktualny na dzień 27-04-2024 *

*W 2023 r. łączna wartość odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć 241 000 zł. W 2024 roku limit ten wynosi 230 000 zł

15.11.2021 Podatki

Nietypowe koszty podatkowe – w orzecznictwie i interpretacjach

Nie wszystkie wydatki podatników stanowią koszty w podatku dochodowym. Wydatek, by zostać uznanym za koszt podatkowy, powinien zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu ich zachowania albo zabezpieczenia. Dodatkowo wydatek taki nie może być wymieniony w katalogu kosztów określonych  w art. 16 ust. 1 updop i art. 23 ust. 1 updof. Należy zauważyć, że definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W opracowaniu skupiamy się na interpretacjach i orzeczeniach określających podatkowe traktowanie wydatków, których zaliczanie do kosztów podatkowych może być uznane za kontrowersyjne.

PIT

Używanie kilku samochodów osobowych w jednoosobowej działalności

Jeżeli charakter prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej uzasadnia wykorzystywanie w niej więcej niż jednego samochodu, to wydatki związane z tymi pojazdami - w ustawowych granicach - mogą stanowić koszty podatkowe.

MF

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ograniczają możliwości wykorzystywania na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu, w tym także samochodów osobowych oraz ilości posiadanych środków transportu. Warunkiem koniecznym dla uznania wydatków poniesionych na nabycie określonych składników majątku, w tym przypadku samochodów osobowych, za koszt uzyskania przychodu jest ich wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Podkreślenia wymaga fakt, że - jak już wskazano - wykazanie związku przyczynowo-skutkowego między wykorzystywaniem samochodów a osiągniętym przychodem spoczywa na Podatniku. To on bowiem osiągać będzie korzyści polegające na możliwości zaliczenia wydatków, poniesionych w związku z leasingiem samochodów osobowych i ich eksploatacją, do kosztów uzyskania przychodu i tym samym obniżeniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Brak jest przeszkód prawnych, aby Podatnik w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystywał kilka samochodów osobowych, o ile jest to uzasadnione rodzajem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne