Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024

Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – kalendarium wydarzeń – od 1 października do 5 listopada 2021 r.

Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 października do 5 listopada 2021 r.

1 października 2021 r.

Sejm przyjął projekt zmian w VAT wprowadzający Krajowy System e-Faktur (tzw. KSeF)

1 października 2021 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT. Uchwalona ustawa dotyczy wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur (tzw. KSeF) oraz zmian w zakresie zasad fakturowania, w tym w zakresie wystawiania faktur korygujących, faktur zaliczkowych oraz duplikatów faktur.

UWAGA!

Klienci biur rachunkowych mogą już wziąć udział w pilotażowym programie MF korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Od 2022 r. będą mogli korzystać z tego systemu dobrowolnie. Od 2023 r. korzystanie z niego ma być obowiązkowe.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1547) - ustawa przekazana pod obrady Senatu

1 października 2021 r.

SLIM VAT 2 - nowelizacja ustawy

6 września 2021 r. został opublikowany pakiet zmian w ustawie o VAT znany jako SLIM VAT 2. Pierwsza część zmian weszła w życie 7 września 2021 r. Dotyczą one zmiany zasad odliczania VAT od WNT, importu usług, dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, oraz rozliczeń importu towarów w JPK_V7. Pozostałe zmiany weszły w życie 1 października 2021 r. Dotyczą one zasad dokonywania korekt deklaracji VAT, ulgi na złe długi, korekt zmniejszających WNT, importu usług i dostawy, dla których podatnikiem jest nabywca, prawa do rezygnacji ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części, dostaw łańcuchowych, terminów zgłaszania pojazdów samochodowych (VAT-26), mechanizmu podzielonej płatności (zmiana w załączniku nr 15 do ustawy o VAT), uwalniania środków z rachunku VAT oraz zmian zmierzających do ujęcia w ustawie o VAT skutków brexitu.

UWAGA!

Klienci biur rachunkowych powinni zdawać sobie sprawę, że zmiany wprowadzone w rozliczeniach VAT mogą od nich wymagać większego zaangażowania we współpracy z biurem i być może aktualizacji stosowanych do tej pory procedur kontaktu z nim. To biuro rachunkowe jest odpowiedzialne za wykonywane usługi, ale to podatnik odpowiada za zapłatę należnego podatku i ew. zaległości w tym zakresie. Warto zatem skorzystać z fachowej pomocy biura, aby nie tylko dostosować swoje działania do wymagań narzuconych przez zmienione przepisy ustawy o VAT, ale być może też skorzystać z nowych dogodnych rozwiązań zmniejszających obciążenia podatkowe np. z ulgi na złe długi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty