Wyrok SN z dnia 30 czerwca 2021 r., sygn. I NSNc 79/20
Zgodnie z art. 376 § 1 k.c. jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zaspokojenia od współdłużników; jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych. Przepisy Kodeksu cywilnego nie przewidują szczegółowych regulacji w zakresie sposobu rozliczenia się między wierzycielami solidarnymi. Zwykle ta kwestia jest uregulowana umową w formie pisemnej, ale nie jest to regułą. Dopiero brak rozstrzygnięcia co do sposobu zaspokojenia dłużnika, który spełnił świadczenie, uprawnia go do żądania od pozostałych współdłużników spełnienia świadczenia w częściach równych. Ustalenia co do sposobu wzajemnych rozliczeń między stronami postępowania mają w tym przypadku kluczowe znaczenie dla oceny zasadności roszczenia, dlatego sąd rozpoznający sprawę powinien w sposób należyty, wnikliwy i staranny wyjaśnić oraz rozważyć istotne okoliczności, stanowiące podstawę do wydania rozstrzygnięcia.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jacek Widło (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Maria Szczepaniec
Kazimierz Tomaszek (ławnik Sądu Najwyższego)
w sprawie z powództwa W. Ż. przeciwko B. W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 30 czerwca 2021 r. skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego w B. z dnia 1 marca 2018 r., sygn. II Ca (…)
I. uchyla zaskarżony wyrok w części w zakresie punktu I, III i IV i w tym zakresie oddala powództwo;
II. kosztami procesu w pierwszej i drugiej instancji obciąża powoda W.Ż. pozostawiając szczegółowe ich wyliczenie referendarzowi sądowemu w sądzie pierwszej instancji;
III. znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania przed Sądem Najwyższym.
Uzasadnienie
Pozwem z 7 czerwca 2011 r. powód W. Ż. wniósł o zapłatę od pozwanej B.W. kwoty 11 862,70 zł z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty oraz o zasądzenie kosztów procesu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty