Wyrok SN z dnia 8 stycznia 2020 r., sygn. I NO 150/19
Biorąc pod uwagę, że w art. 38 u.k.s. określony został górny i dolny limit składek miesięcznych na potrzeby organów samorządu komorniczego oraz wskazane zostało, iż ich wysokość ma być ustalana corocznie, nie mogą zatem składki „na określone cele” (art. 208 ust. 1 pkt 7 u.k.s.) służyć tym samym celom, co składki miesięczne wskazane w art. 38 ust. 1 u.k.s. Stanowiłoby to bowiem naruszenie przepisu art. 38 u.k.s.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jacek Widło (przewodniczący)
SSN Antoni Bojańczyk (sprawozdawca)
SSN Grzegorz Żmij
w sprawie skargi Ministra Sprawiedliwości na uchwałę nr (…) Walnego Zgromadzenia Izby Komorniczej w K. z dnia 31 stycznia 2019 roku, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 8 stycznia 2020 r.,
uchyla zaskarżoną uchwałę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 21 sierpnia 2019 r. Minister Sprawiedliwości (dalej: Minister) działając na podstawie art. 215 ust. 1 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz.U. poz. 771 ze zm.; dalej: u.k.s.), wniósł o uchylenie, jako sprzecznej z prawem uchwały nr 20 podjętej na podstawie art. 208 ust. 1 pkt 7 u.k.s., art. 208 ust. 3 i art. 209 ust. 1 u.k.s. przez Walne Zgromadzenie Izby Komorniczej w K. w dniu 31 stycznia 2019 r. w sprawie ustalenia wysokości składki na określone cele w zakresie uiszczania przez komorników na potrzeby samorządu inne, niż określone w art. 38 u.k.s. w wysokości 1% uzyskanych w poprzednim miesiącu opłat egzekucyjnych.
W uzasadnieniu wniosku Minister podniósł, że samorząd komorniczy funkcjonuje na podstawie art. 17 Konstytucji RP oraz przepisów u.k.s. Powołanie samorządu zawodowego oznacza stworzenie dla danej grupy zawodowej przymusowej organizacji, wyposażonej w pewne władztwo publiczne, której członkowie posiadają monopol w wykonywaniu tego zawodu.
W dalszej kolejności Minister przytoczył przepisy u.k.s. i wskazał, że w myśl art. 195 tej ustawy, komornicy i asesorzy tworzą samorząd komorniczy, którego organami są m.in. izby komornicze (art. 196 ust. 1 u.k.s.), a z kolei organami izby komorniczej są: walne zgromadzenie izby komorniczej, rada izby komorniczej i komisja rewizyjna (art. 206 u.k.s.). Organy te wykonują zadania powierzone im przez ustawodawcę i są zobowiązane do działania w granicach prawa i na jego podstawie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty