19.07.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 19 lipca 2019 r., sygn. II CSK 386/18

Wierzytelność wykonawcy o zapłatę wynagrodzenia z umowy o roboty budowlane może być przedmiotem cesji (art. 509 k.c.). Wierzytelność taka może powstać dopiero w chwili wykonania określonego etapu prac, a nie w dacie zawarcia umowy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący)

SSN Beata Janiszewska

‎SSN Kamil Zaradkiewicz (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa J. K. przeciwko Gminie I. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 lipca 2019 r., ‎skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 28 lutego 2018 r., sygn. akt I AGa (…),

I. uchyla zaskarżony wyrok w punktach I, III - VI, i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postepowania kasacyjnego,

II. odrzuca skargę kasacyjną pozwanej co do punktu II zaskarżonego wyroku.

Uzasadnienie

W niniejszej sprawie Sądy meriti ustaliły następujący stan faktyczny. W dniu 30 listopada 2010 r. w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane powód J. K. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą „D." zawarł z pozwaną Gminą I. umowę, której przedmiotem była przebudowa budynku mieszkalno-użytkowego (świetlica wiejska) w C. (gmina Ińsko) wraz ze zmianą sposobu użytkowania parteru oraz poddasza części wschodniej budynku - z rozdziałem na funkcje mieszkalne i użyteczności publicznej - świetlica, z zagospodarowaniem terenu dwóch działek (schody zewnętrze, podjazd dla osób niepełnosprawnych).

W umowie strony wskazały zlecone do wykonania przez powoda jako wykonawcę prace, których szczegółowy zakres został opisany w „Specyfice istotnych warunków zamówienia”.

Powód zobowiązany był zgodnie z treścią umowy do wykonania jej przedmiotu zgodnie z dokumentacją projektową, zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej, obowiązującymi przepisami i polskimi normami oraz do oddania przedmiotu umowy w uzgodnionym terminie, który został ustalony na dzień 30 czerwca 2012 r. Powód zobowiązał się w szczególności do terminowego wykonania i przekazania do eksploatacji przedmiotu umowy, usunięcia wszelkich wad i usterek stwierdzonych przez nadzór inwestorski w trakcie robót w terminie nie dłuższym niż technicznie uzasadniony i konieczny do usunięcia, zapewnienia, że roboty będą wykonywane i kierowane przez osoby mające odpowiednie kwalifikacje.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty