16.06.2021 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 16 czerwca 2021 r., sygn. III PSKP 22/21

1. Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy nie przysługuje, jeżeli zmiany programów kształcenia, czyli zdarzenie niezwiązane z zatrudnioną, nie były wyłącznym powodem rozwiązania umowy. Nieuzyskanie wymaganego stopnia rozwoju naukowego jest okolicznością zwolnienia z pracy dotyczącą pracownika.

2. Prawodawca odmienne obowiązki przypisuje nauczycielom zatrudnionym na stanowisku naukowo-dydaktycznym i dydaktycznym. Pierwsi z wymienionych mają obowiązek prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe, rozwijać twórczość naukową albo artystyczną. Pracownicy dydaktyczni zamiast tego zobowiązani są do podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Rozdział ten nie uniemożliwia pracodawcy dojścia do wniosku, że z uwagi na znaczący upływ czasu od momentu uzyskania stopnia naukowego doktora i niedotrzymanie wcześniej składanych deklaracji dziekanowi wydziału prawa i administracji złożenia rozprawy habilitacyjnej, dalsze zatrudnianie pracownika nie leży w interesie pracodawcy szczególnie, jeśli polityka kadrowa uczelni zobowiązuje władze wydziału do zabezpieczenia w indywidualnych przydziałach czynności godzin zajęć dydaktycznych w pierwszej kolejności pracownikom naukowo-dydaktycznym.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)

‎SSN Piotr Prusinowski (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z powództwa I. G. ‎przeciwko Uniwersytetowi (...) w S. o odprawę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 czerwca 2021 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 5 kwietnia 2019 r., sygn. akt VI Pa (...),

I. oddala skargę kasacyjną;

II. zasądza od powódki na rzecz pozwanego 1.350 zł (tysiąc trzysta pięćdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w S., wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2019 r., oddalił apelację I. G., wniesioną od wyroku Sądu Rejonowego w S. z dnia 19 grudnia 2018 r., w którym oddalono jej powództwo o zasądzenie odprawy z ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 1969) – dalej jako ustawa o zwolnieniach grupowych - skierowane przeciwko Uniwersytetowi (...) w S..

Rozstrzygniecie zapadło przy uwzględnieniu następujących okolicznościach faktycznych. I. G. była zatrudniona w Uniwersytecie (…) w S. od 1 października 1994 r., w tym od 19 lipca 2010 r. na stanowisku starszego wykładowcy z tytułem naukowym doktora (uzyskanym w grudniu 2000 r.) na Wydziale Prawa i Administracji w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego. Stanowisko starszego wykładowcy zostało objęte po wyrażeniu przez I. G. zgody na przekształcenie z dotychczasowego stanowiska pracy adiunkta (stanowisko naukowo-dydaktyczne). W ankiecie informacyjnej z dnia 10 maja 2010 r., sporządzonej co do powódki, bezpośrednio przed wspomnianą zmianą stanowiska, obejmującej okres od stycznia 2008 do 2009 r., wskazano jako przewidywany termin ukończenia pracy habilitacyjnej 2010 rok wraz z informacją, że przewód habilitacyjny nie został jeszcze otwarty. Kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego prof. P. Ł. będący bezpośrednim przełożonym powódki w opinii opisowej wskazał, że praca habilitacyjna powódki jest co do zasady ukończona, czynione są drobne korekty. Opinia w tym zakresie została sporządzona na podstawie ustnych informacji podanych przez I. G.. Dalsze jej zatrudnienie warunkowane było uzyskaniem przez nią kolejnego stopnia naukowego: Powódka wiedziała o tym wymogu i wyrażała wolę uzyskania awansu naukowego. Polityka kadrowa, z racji obejmującej uczelnię parametryzacji, zmierzała do zatrudnienia pracowników rokujących rozwój naukowy, w szczególności posiadających tytuł doktora habilitowanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty