Artykuł aktualny do 2021-12-31
13.09.2021 Kadry i płace

Sygnaliści w zakładzie pracy – nowe obowiązki pracodawców

Od 17 grudnia 2021 r. będą obowiązywać w Polsce przepisy dotyczące ochrony sygnalistów, czyli osób zgłaszających nieprawidłowości w zakładach pracy. W związku z tym pracodawcy będę musieli opracować procedury dotyczące zgłaszania tych nadużyć oraz zapewnić ochronę informującym o nich pracownikom.    

W październiku 2019 r. Parlament Europejski i Rada UE uchwaliły dyrektywę 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (dalej: dyrektywa). Państwa członkowskie mają 2 lata na przyjęcie przepisów dyrektywy do krajowych porządków prawnych. Termin ten upłynie 17 grudnia 2021 r. W przypadku niewdrożenia do tego czasu przepisów dyrektywy zdaniem części ekspertów będą one miały bezpośrednie zastosowanie.

Sygnaliści to osoby, które informują o nielegalnych lub nieuczciwych zachowaniach dla dobra publicznego lub organizacji, w której pracują. Dyrektywa jest odpowiedzią na niewystarczającą ochronę sygnalistów i niejednolite krajowe regulacje dotyczące wykrywania nadużyć.

Jej celem jest wprowadzenie zharmonizowanych, minimalnych norm, dzięki którym ludzie mający wiedzę lub będący świadkami nieprawidłowości i nadużyć będą o tym informować chętniej niż do tej pory. Ma to zwiększyć wykrywalność przestępstw, zaniedbań i przypadków niegospodarności.

Polska ustawa o sygnalistach

Do dziś nie poznaliśmy nawet projektu polskiej ustawy o sygnalistach. Dyrektywa unijna w tej sprawie zawiera wytyczne na poziomie

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty