Polski Ład: Zwiększenie niesprawiedliwości podatkowej i pogorszenie sytuacji sektora MŚP
Postulaty programu podatkowego Polskiego Ładu zakładają poprawę sytuacji osób o dochodach minimalnych, co należy ocenić pozytywnie. Podniesienie kwoty wolnej do 30.000 zł jest jak najbardziej zasadne. Również zwiększenie progu podatkowego do 120.000 zł jest bardzo ważnym krokiem, tym bardziej, że przez ostatnie 12 lat średnie wynagrodzenie wzrosło o ponad 70%, a tym samym podatnicy szybciej byli opodatkowani wyższą stawką podatkową 32%.
Jednak przyglądając się głębiej proponowanym przez obóz rządzący zmianom w podatkach, można w nich dostrzec szereg zmian pogłębiających niesprawiedliwość systemu podatkowego, co w szczególności dotyczy zmian zasad rozliczania składki zdrowotnej.
Podstawą wymiaru składki zdrowotnej będą rzeczywiste dochody przedsiębiorcy w miejsce stałej opłaty ryczałtowej. Ponadto, zlikwidowana zostanie możliwość odliczenia części zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych. W efekcie, oznacza to de facto wzrost podatku o 9 punktów procentowych.
Zgodnie z założeniami, zwiększenie składki zdrowotnej ma przysłużyć się utrzymaniu i wzmocnieniu służby zdrowia w związku z pandemią Covid-19. O ile cel ten należy uznać za słuszny, to środki, które są planowane do jego przeprowadzenia oceniamy bardzo negatywnie. Nie można bowiem zapominać, że wskutek pandemii Covid-19 ucierpiała duża część przedsiębiorców, głównie z sektora MŚP, który w dużej mierze będzie zmuszony sfinansować ten cel.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty