Artykuł aktualny do 2021-12-31 *

*Od 1 stycznia 2022 r. została zlikwidowana możliwość odliczenia od podatku 7,75% składki zdrowotnej.

11.06.2021 Kadry i płace

Dofinansowanie do okularów i soczewek korygujących wzrok - jak ustalać jego wysokość

Pracownik, któremu podczas badań profilaktycznych lekarz zalecił okulary, może zawnioskować do pracodawcy o ich zakup lub dofinansowanie do zakupu dokonanego samodzielnie. W przepisach nie została określona minimalna ani maksymalna kwota, jaką można przeznaczyć na zakup okularów lub ich dofinansowanie, ani okres, po upływie którego można ponownie ubiegać się o zakup okularów lub dofinansowanie z tego tytułu. Tę kwestię pracodawca ustala w regulacjach wewnątrzzakładowych. Zasadniczo podstawą do ustalenia kwoty dofinansowania powinna być analiza cen okularów lub soczewek obowiązujących w miejscu prowadzenia działalności przez pracodawcę.

W zakresie profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników mieści się m.in. dbałość pracodawcy o wzrok tych osób. Podlega on bowiem szczególnym obciążeniom na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Praca przy komputerze

Jednym z obowiązków pracodawcy jest kierowanie pracowników na badania profilaktyczne lekarskie, w tym badania okresowe. Badaniu, w zależności od rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika, podlega także narząd wzroku, jeżeli w skierowaniu na badania pracodawca określi, że pracownik świadczy pracę przed komputerem. Zagrożenie związane z obsługą monitora ekranowego jest bowiem czynnikiem uciążliwym obciążającym układ ruchu, szczególnie w odcinku szyjnym kręgosłupa, oraz narząd widzenia. Do obowiązków pracodawcy zatrudniającego pracownika przy monitorze ekranowym należy zapewnienie pracownikowi okularów korygujących wzrok, zgodnych z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Pracownikiem jest w tym przypadku każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (np. 4 godziny lub 3,5 godziny w przypadku pracowników z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne