Artykuł aktualny na dzień 22-11-2024
14.04.2021 Podatki

Wydatki samochodowe – odliczanie VAT, koszty podatkowe i przychody pracowników

I. Ograniczenia w odliczaniu VAT od wydatków samochodowych

1. Odliczanie VAT od wydatków samochodowych - zasady ogólne

Podatnicy VAT, którzy dokonują odliczeń od tzw. wydatków samochodowych, odliczają od nich VAT zgodnie z przepisami zawartymi w:

  • art. 86 ustawy o VAT, zgodnie z którym prawo do odliczenia przysługuje:

- jeśli dokonany wydatek służy wykonywanej działalności opodatkowanej,

- na podstawie otrzymanej faktury (dokumentu celnego),

- w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy,

- nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny;

  • art. 86a ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony prawo do odliczenia VAT naliczonego:

- jest ograniczone do 50% kwoty naliczonego podatku albo

- przysługuje w pełnej wysokości, jeżeli pojazd ten jest uznawany za wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej podatnika (ze względu na konstrukcję lub sposób wykorzystywania potwierdzony ewidencją i zgłoszeniem VAT-26).

Wydatki samochodowe podlegają również regułom odliczania częściowego (według tzw. prewspółczynnika lub proporcji) oraz korekty rocznej dokonywanych odliczeń (zob. art. 90 i art. 91 ustawy o VAT).

Odliczanie VAT od wydatków samochodowych powoduje w praktyce liczne problemy, czego dowodem są wydawane w tych sprawach interpretacje oraz orzecznictwo. Najnowsze interpretacje MF oraz orzecznictwo sądów administracyjnych przedstawiamy w I części niniejszego przeglądu.

2. Prawo do odliczenia VAT od zakupu samochodu dokonanego przed rejestracją podatnika do VAT

Organy podatkowe potwierdzają prawo do odliczenia VAT od zakupu samochodu z faktury wystawionej przed rejestracją podatnika do VAT. Potwierdza to interpretacja Dyrektora KIS, której fragment przytaczamy.

MF

Mając na uwadze przywołane przepisy prawa w kontekście przedmiotowej sprawy wskazać należy, że skoro Wnioskodawca dokonał zakupu pojazdu ciężarowego w dniu 28 września 2020 r., który jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych, to pod warunkiem nie zaistnienia okoliczności określonych w art. 88 ustawy VAT, Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, pomimo otrzymania faktury przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Zainteresowany po zarejestrowaniu jako czynny podatnik VAT od dnia 1 października 2020 r. prawidłowo odliczył podatek VAT, z faktury zakupu samochodu ciężarowego w miesiącu listopadzie 2020 r., zgodnie z przepisami art. 86 ust. 10, 10b i ust. 11 ustawy o VAT. Natomiast w celu potwierdzenia prawa do odliczenia podatku VAT z ww. faktury, Wnioskodawca powinien dokonać aktualizacji zgłoszenia VAT-R, ze wskazaniem dnia dokonania nabycia samochodu ciężarowego, jako daty, od której rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 pkt 9 ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty