Remonty i ulepszenia – rozliczenia podatkowe
Wielu podatników ma wątpliwości, kiedy poniesione przez nich wydatki należy uznać za remont, a kiedy za ulepszenie środka trwałego. Prawidłowa klasyfikacja wydatków jest o tyle istotna, że uznanie wykonanych czynności za remont środka trwałego pozwala na ich bezpośrednie rozliczenie w kosztach uzyskania przychodów. Z kolei uznanie ich za ulepszenie skutkuje koniecznością zwiększenia wartości początkowej środka trwałego o poniesione wydatki i rozliczanie ich w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Czym zatem jest remont, a czym ulepszenie środka trwałego?
Trudności w odróżnieniu remontu od ulepszenia środka trwałego wynikają głównie z tego, że w przeciwieństwie do ulepszenia pojęcie „remontu" nie zostało zdefiniowane w ustawach o podatku dochodowym. W związku z tym podatnicy posiłkują się definicjami słownikowi tego pojęcia. Wynika z nich, że istotą remontu jest wykonanie czynności mających na celu przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych tego środka trwałego. W wyniku remontu nie dochodzi do zmiany charakteru i funkcji środka trwałego. Zatem remontem są wszystkie zmiany przywracające pierwotny poziom techniczny danego środka trwałego, pierwotną zdolność użytkową utraconą na skutek upływu czasu i eksploatacji, przy czym pojęcie to nie obejmuje zwykłych zabiegów konserwacyjnych.
Z kolei środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10 000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji (art. 22g ust. 17 updof i art. 16g ust. 13 updop). Ministerstwo Finansów w piśmie z 13 marca 1995 r., sygn. PO 3-722-160/94 rozwinęło definicje prac traktowanych jako ulepszenie środka trwałego. Z pisma tego wynika, że do ulepszenia środków trwałych zalicza się wydatki na:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty