05.04.2018 Podatki

Zakład produkcyjny jako zorganizowana część przedsiębiorstwa – wyrok NSA

Do uznania zakładu produkcyjnego za zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie jest niezbędne uprzednie całkowite wyodrębnienie rachunkowości zakładu ani też jednoczesne przejęcie zakładu pracy przez spółkę, do której zakład wnoszony jest aportem - wyrok NSA z 22 marca 2018 r., sygn.akt II FSK 808/16.

Stan faktyczny

Spółka akcyjna prowadzi działalność w branży górniczej za pomocą trzech zakładów produkcyjnych. Zamierza jeden z tych zakładów wnieść aportem do spółki z.o.o., w której posiada 100% udziałów. Spółka z o.o. i ten zakład działają w tej samej miejscowości. Spółka akcyjna uważa, że zakład produkcyjny, o którym mowa, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP), wobec czego nie będzie musiała rozpoznać przychodu z tytułu wniesienia aportu. Wniosła o wydanie interpretacji potwierdzającej to stanowisko. We wniosku spółka podała następujące okoliczności faktyczne. Zakład różni się od działalności prowadzonej w innych zakładach należących do spółki. Różnice związane są głównie z zakresem produkowanych wyrobów (różnice asortymentowe). Wszystkie trzy zakłady są wyodrębnione w strukturze organizacyjnej wnioskodawcy. Do każdego z nich przyporządkowane są składniki majątkowe i osobowe niezbędne do prowadzenia w nich założonej działalności gospodarczej. Dodatkowo każdy z zakładów ma wewnętrzną strukturę organizacyjną znajdującą odzwierciedlenie w Schemacie i Regulaminie Organizacyjnym spółki. W strukturze organizacyjnej zakładu wyodrębnione są dwie grupy wewnętrznych jednostek organizacyjnych: grupa jednostek (wydziałów) produkcyjnych oraz grupa wydziałów nieprodukcyjnych, tj. gospodarki magazynowej i administracyjny. 

Przedmiotem aportu będą: prawo użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkami i budowlami, maszyny i urządzenia stanowiące środki trwałe, narzędzia, wartości niematerialne i prawne (licencje i oprogramowania), zobowiązania i wierzytelności związane z działalnością wydziałów produkcyjnych oraz dokumentacja techniczna i administracyjna. Pracownicy zakładu są już pracownikami spółki z o.o., gdyż spółka ta jest obecnie dzierżawcą zakładu i w związku z dzierżawą nastąpiło wcześniej przejęcie zakładu pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne