Jak powinno wyglądać rozliczenie faktury korygującej in minus
Powodem wystawienia faktury korygującej in minus może być np. zwrot towarów, przyznanie rabatu potransakcyjnego czy błędne zawyżenie ceny towaru lub usługi. Wystawienie korekty powoduje określone skutki w rozliczeniu VAT zarówno po stronie sprzedawcy, jak i nabywcy.
Rozliczenie korekty in minus u sprzedawcy
Niezależnie od tego, czy powodem wystawienia faktury korygującej in minus jest np. pomyłka kwotowa, czy zmiana ceny, to o dacie uwzględnienia tej zmniejszającej korekty w deklaracji VAT przesądza moment otrzymania potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę. Oznacza to, że moment rozliczenia korekty podatku należnego nie jest uzależniony od przyczyny korekty.
Na sposób zmniejszenia podatku należnego, w związku z wystawieniem faktury korygującej in minus, wskazują regulacje określone przez art. 29a ust. 13–14 ustawy o VAT. Zgodnie z tymi przepisami w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulegnie zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, to obniżenia podstawy opodatkowania podatnik może dokonać pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskał.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty