27.09.2017 Podatki

Firma w domu

 

Na prowadzenie firmy w domu lub mieszkaniu decydują się przede wszystkim podatnicy prowadzący małe firmy albo rozpoczynający swoją przygodę z biznesem. Takie postępowanie to duża oszczędność kosztów, takich jak chociażby koszt wynajmu lokalu potrzebnego do prowadzonej działalności od podmiotu zewnętrznego.

Podatnicy, którzy zdecydują się na prowadzenie firmy w domu lub mieszkaniu, mogą rozliczać w kosztach wydatki związane z utrzymaniem i używaniem tych nieruchomości. Tego rodzaju wydatki nie zostały wykluczone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 updof. Mogą być one ujmowane po stronie kosztów, o ile podatnik wykaże, że ponosi je w celu uzyskania przychodów z działalności gospodarczej lub zachowania albo zabezpieczenia tego źródła przychodów. Wymóg istnienia takiego związku wynika wprost z art. 22 ust. 1 updof. Podatnicy muszą również pamiętać, że – zdaniem organów podatkowych – warunkiem niezbędnym prawidłowego rozliczania ww. wydatków w kosztach jest wydzielenie w obrębie domu lub mieszkania konkretnego pomieszczenia, w którym działalność będzie prowadzona.

Jeżeli podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w domu lub mieszkaniu, jest podatnikiem VAT czynnym, to ma on prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych w utrzymaniem i funkcjonowaniem tego mieszkania lub domu (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Prawo do odliczenia w tym wypadku wynika stąd, że mieszkanie to lub dom stanowi siedzibę prowadzonej przez podatnika firmy, a zatem w określonym przez podatnika stopniu ma związek z wykonywaną przez niego działalnością opodatkowaną VAT.

  1. Koszty uzyskania przychodów

  1. Wydatki eksploatacyjne związane z mieszkaniem

Podatnik może zaliczyć do kosztów wydatki związane z eksploatacją części mieszkania, w której prowadzi działalność gospodarczą.

MF (…) stwierdzić należy, że jeżeli wydzielona powierzchnia lokalu mieszkalnego (pokój oraz łazienka) w istocie jest wykorzystywana tylko i wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i jednocześnie nie służy celom osobistym, to poniesione przez Wnioskodawcę wydatki związane z użytkowaniem lokalu mieszkalnego – tj. (…) opłaty za media (w tym woda, c.o., ścieki, energia elektryczna, internet, RTV itp.), opłaty za ubezpieczenie nieruchomości i OC, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, opłaty za administrację nieruchomości, przeglądy techniczne, składka za bieżące naprawy, podatek od nieruchomości – w proporcji powierzchni wykorzystywanej w działalności gospodarczej do całkowitej powierzchni lokalu, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów tej działalności, o ile zostaną właściwie udokumentowane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne