Pracownicy sfery budżetowej mogą przejść na wcześniejszą emeryturę już od 1 października 2017 r.
Pracownicy sfery budżetowej, ubezpieczeni w ZUS, już od 1 października br. będą mogli przechodzić na emeryturę po ukończeniu wieku obniżonego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednocześnie osiągnięcie tego wieku nie przeszkodzi w przyznaniu przez ZUS wcześniejszej emerytury tym spośród nich, którzy wykonują pracę nauczycielską, a z wnioskiem o to świadczenie wystąpią do końca sierpnia przyszłego roku.
Od 1 października 2017 r. zacznie obowiązywać ustawa z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja przede wszystkim obniży wiek emerytalny przewidziany dla osób objętych powszechnym systemem ubezpieczeniowym, w tym dla pracowników sfery budżetowej ubezpieczonych w ZUS.
Obniżenie wieku również dla budżetówki
Zasady przechodzenia na emeryturę określone w ustawie emerytalnej, w tym również warunek ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, dotyczą wszystkich grup zawodowych pozostających w systemie ubezpieczeń społecznych, także pracowników tzw. sfery budżetowej, którzy podlegają temu systemowi (m.in. nauczycieli, pracowników służby zdrowia, urzędników). Warto przypomnieć, że poza systemem ubezpieczeń powszechnych pozostają osoby pełniące różnego rodzaju służbę (np. w Policji, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej) oraz sędziowie i prokuratorzy.
Osoby ubezpieczone w ZUS (a więc m.in. określone grupy pracowników budżetówki) mogą obecnie przechodzić na emeryturę po ukończeniu odpowiednio podwyższonego (w zależności od roku i kwartału urodzenia) wieku emerytalnego. Ich sytuacja zmieni się po 30 września 2017 r., kiedy wejdzie w życie wspomniana ustawa zmieniająca. Na mocy jej przepisów od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny będzie wynosił ponownie (tak jak miało to miejsce przed 1 stycznia 2013 r.) 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.
Z nowych regulacji będą mogły skorzystać przede wszystkim osoby, które ukończą obniżony wiek emerytalny po ich wejściu w życie. Ale nie tylko. Na mocy przepisów przejściowych zawartych w ustawie zmieniającej możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę będą miały również osoby, które wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn osiągnęły w czasie, gdy obowiązywał podwyższony wiek emerytalny (tj. po 31 grudnia 2012 r. i przed 1 października 2017 r.), a jeszcze nie mają przyznanej emerytury z tytułu ukończenia tego podwyższonego wieku, gdyż dotychczas go nie ukończyły. ZUS nie przyzna im jednak z urzędu emerytury z tytułu ukończenia obniżonego wieku emerytalnego. Zrobi to dopiero wtedy, gdy zgłoszą wniosek o przyznanie tego świadczenia. Emerytura będzie im wówczas przysługiwała od miesiąca zgłoszenia wniosku o jej przyznanie i nie wcześniej niż od dnia wejścia w życie nowelizacji (tj. od 1 października 2017 r.). Nie otrzymają więc wyrównania świadczenia za wcześniejszy okres, przypadający po ukończeniu obniżonego wieku emerytalnego. Wniosku o emeryturę nie będą musiały składać osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy przyznanej na okres krótszy niż do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, które mają już ukończony wiek emerytalny obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jeżeli wiek ten ukończyły przed 1 października 2017 r. i w tym dniu będą pobierały rentę, ZUS przyzna im z urzędu emeryturę już od tego dnia. Jeśli obniżony wiek emerytalny ukończą po wejściu w życie ustawy zmieniającej, zostaną z urzędu przniesione na emeryturę od dnia ukończenia tego wieku. Gdy 1 października br. lub w dniu ukończenia obniżonego wieku emerytalnego ich renta będzie zawieszona, ZUS przyzna im z urzędu emeryturę od dnia, od którego podjąłby wypłatę renty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty