do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 25.05.2023
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Bony na posiłki profilaktyczne - pracownik zawsze korzysta ze zwolnienia z PIT

Pracownicy, którzy otrzymują bony albo karty na produkty i posiłki profilaktyczne, mogą korzystać ze zwolnienia z PIT w każdym przypadku, tj. także wtedy, gdy pracodawca nie ma kontroli nad tym, jakie produkty i posiłki za nie nabywają. Takie stanowisko Szef KAS zajął w interpretacji zmieniającej z 28 kwietnia 2023 r., sygn. DOP3.8222.18.2023.CNRU, kwestionując tym samym dotychczasowe stanowisko organów podatkowych w tej sprawie.

W wydawanych dotychczas interpretacjach indywidualnych organy podatkowe stały na stanowisku, że pracownicy, którzy otrzymują bony albo karty na produkty i posiłki profilaktyczne, mogą korzystać ze zwolnienia z PIT tylko wtedy, gdy pracodawca ma kontrolę nad tym, jakie produkty i posiłki za nie nabywają. W pozostałych przypadkach wartość otrzymanych przez pracowników bonów albo kart stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy, od którego pracodawca powinien pobrać zaliczkę na PIT. Takie stanowisko Dyrektor KIS zajął m.in. w interpretacjach indywidualnych z 21 lutego 2020 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.107.2019.2.HD , z 22 maja 2020 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.237.2020.1.HD , oraz z 1 lutego 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.916.2022.1.GG . 28 kwietnia 2023 r. Szef KAS, korzystając z przyznanego mu w art. 14e § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej uprawnienia, zdecydował się wydać z urzędu interpretację zmieniającą w stosunku do drugiej z powołanych interpretacji. Stwierdził w niej, że pracownicy, którzy otrzymują bony albo karty na produkty i posiłki profilaktyczne, mogą korzystać ze zwolnienia z PIT w każdym przypadku, tj. także wtedy, gdy pracodawca nie ma kontroli nad tym, jakie produkty i posiłki za nie nabywają. Zmiana stanowiska fiskusa powoduje, że pracodawcy powinni zmienić swoją dotychczasową praktykę i zaprzestać pobierania zaliczek na PIT od bonów oraz kart na produkty i posiłki profilaktyczne, w sytuacji gdy nie są w stanie kontrolować, co pracownicy za nie nabywają.

Oprac. Katarzyna Wojciechowska

Czytaj więcej w artykule Monitora Księgowego Nr 6/2023: "Pracownik otrzymujący bony na posiłki profilaktyczne może zawsze korzystać ze zwolnienia z PIT - interpretacja zmieniająca Szefa KAS" >>

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Rozwiązania podatkowe dla firm

W publikacjach zostały omówione rozwiązania podatkowe dla podmiotów pomagających uchodźcom z Ukrainy – zarówno te już istniejące w polskim systemie prawnym, jak i wprowadzone specjalnie w związku z kryzysem uchodźczym w Ukrainie. Dodatkiem do poradnika są dwa e-booki z tabelarycznymi zestawieniami rozwiązań w zakresie preferencji dla udzielających pomocy oraz dla korzystających z pomocy.

Kup już za: 19.90 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK