Przesunięcie terminów rozliczenia rocznego CIT dla niektórych przedsiębiorców
Ministerstwo Finansów przesuwa termin złożenia CIT-8 i zapłaty podatku dochodowego dla przedsiębiorców, których rok podatkowy rozpoczął się w 2019 r., a skończył przed 1 września 2019. Tacy przedsiębiorcy będą mogli złożyć deklarację roczną i zapłacić podatek do 31 grudnia 2019 r.
Przypomnijmy że poprzednie przesunięcie określało rozporządzenie z 25 kwietnia 2019 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym i wpłaty należnego podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. poz. 788). Rozporządzenie to przewidywało dla przedsiębiorców, których rok podatkowy rozpoczął się w 2019 r. a zakończył przed 1 lipca 2019 r,. przesunięcie terminu rozliczeń na 31 października 2019 r. Opublikowany projekt wymienionego rozporządzenia przesuwa ten termin na 31 grudnia 2019 r. Przesunięcie terminu ma pozwolić Ministerstwu Finansów na przygotowanie nowych wzorów formularzy CIT do rozliczenia za 2019 r. i ich wersji interaktywnych. Dotychczas dostępne formularze nie uwzględniają bowiem wszystkich zmian w updop, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r.
Rozporządzenie nowelizujące wprowadzające omawianą zmianę wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło:
projekt rozporządzenia Ministra Finansów Inwestycji i Rozwoju zmieniającego rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym i wpłaty należnego podatku dochodowego od osób prawnych – projekt z 7 października 2019 r.; numer z wykazu prac legislacyjnych 1033
Oprac. Sławomir Biliński
Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2023 r.
W publikacji szeroko omówiono najpopularniejsze cywilnoprawne formy zatrudnienia, w szczególności umowę zlecenia, umowę o dzieło, kontrakt menedżerski, w tym zawierane w ramach działalności gospodarczej. Wyjaśnieniom towarzyszą liczne przykłady, tabelaryczne zestawienia i wzory dokumentów, a ponadto rekomendacje co do wyboru najkorzystniejszej formy zatrudnienia. Dzięki temu poradnik jest przydatny dla każdego praktyka, który zajmuje się kwestią zatrudnienia w firmie.