do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.12.2014
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Kogo skontroluje fiskus w 2015 r.

Prawie 90 proc. strat podatkowych budżetu dotyczy VAT, dlatego też w przyszłym roku przede wszystkim ten obszar trafi pod lupę fiskusa - wynika z opublikowanego przez resort finansów Krajowego Planu Działań Administracji Podatkowej na 2015 rok.

Resort finansów zidentyfikował 12 branż o najwyższej wartości ryzyka. Są to: doradztwo i inne usługi niematerialne, produkcja materiałów budowlanych i usługi budowlane, działalność agentów sprzedaży towarów, nieruchomości, handel hurtowy pozostały, produkcja i obrót metalami i produktami metalowymi, paliwa, recykling, motoryzacja, transport i logistyka, e-handel i usługi informatyczne, produkcja i handel elektroniką.

W 2015 roku, podobnie jak w roku ubiegłym, działania organów administracji podatkowej skoncentrowane będą właśnie na tych obszarach, w których zidentyfikowane zostało największe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości.

Według administracji podatkowej obszarem najbardziej zagrożonym nieprawidłowościami jest VAT, a ujawniane błędy podatkowe dotyczą zwłaszcza:

  • odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług, z tytułu których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia,
  • niewykazywania do opodatkowania przychodów wynikających z wystawionych faktur, czy
  • ewidencjonowania faktur zakupu niemających związku z osiąganym przychodem,
  • prowadzenia sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej oraz
  • błędnego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj także:

"Kontrola podatkowa w firmie – krok po kroku" »

"Jak pracodawca powinien przygotować się do kontroli podatkowej" »

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + plakat Praca zdalna w prezencie

„Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami” to pierwsza na rynku wydawniczym publikacja tego typu, która omawia rewolucyjne zmiany w prawie pracy w zakresie pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników wchodzące w życie w 2023 r. Główną zaletą książki jest wzbogacenie komentarza o przykłady, tabelaryczne zestawienia i wzory dokumentów, dzięki czemu skorzysta z niego każdy praktyk, który zajmuje się prawem pracy. W prezencie z książką praktyczny plakat Praca zdalna.

Kup już za: 159.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK