zaokrąglenia
Artykuł

Rozrachunki z tytułu VAT występują we wszystkich jednostkach będących podatnikami podatku od towarów i usług. Ewidencja prowadzona na potrzeby podatku od towarów i usług musi pozwalać na oddzielne ustalenie kwoty podatku należnego i kwoty podatku naliczonego oraz finalne ich rozliczenie. W niniejszym opracowaniu prezentujemy, jak ujmować w księgach rachunkowych VAT, by możliwe było ustalenie prawidłowej

Porada

Podatnik VAT w ewidencji sprzedaży i zakupu wykazuje dane wartościowe z dokładnością do 1 grosza. Z kolei w deklaracji VAT te sumaryczne dane są wykazywane z dokładnością do 1 zł. W ten sposób powstają drobne zaokrąglenia, które należy odpowiednio ująć w księgach rachunkowych oraz rozliczyć dla celów podatku dochodowego.

Artykuł

Na kontach dotyczących rozliczenia VAT kwoty podatku ujmowane są - zgodnie z treścią faktur - w wartościach z groszami. Ewidencje VAT zakupu i sprzedaży w podsumowaniach również zawierają wartości z groszami. Jak prawidłowo zaokrąglać i przenosić kwoty z ewidencji do deklaracji VAT? Jakich zapisów dotyczących przeksięgowania VAT na koniec okresu rozliczeniowego należy dokonać w księgach?