PIP
W trakcie aktualizacji

Nakazem PIP musimy wypłacić członkowi zarządu, z którym rozwiązaliśmy umowę o pracę, ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Nie wypłaciliśmy tego świadczenia z uwagi na inne zobowiązania pieniężne tej osoby wobec spółki, co jednak okazało się nieprawidłowym działaniem. Pracownik zażądał też odsetek od ekwiwalentu. Jakie to są odsetki, ile wynoszą i od jakiej daty je obliczyć – od wydania nakazu przez inspektora

W trakcie aktualizacji
13.05.2024 Kadry i płace

Zdaniem PIP to agencja pracy tymczasowej powinna tworzyć fundusz socjalny, jeśli zatrudnia co najmniej 50 pracowników tymczasowych na pełny etat. Natomiast pracowników tymczasowych nie wliczamy do liczby pracowników, która decyduje o tworzeniu funduszu w przypadku pracodawcy użytkownika.

W trakcie aktualizacji
14.02.2024 Kadry i płace

Zdaniem PIP, jeśli pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego obniży wymiar etatu, to za czas pracy w zmniejszonym wymiarze, będzie miał obniżony proporcjonalnie do tego etatu wymiar urlopu wypoczynkowego.

W trakcie aktualizacji
10.01.2024 Kadry i płace

Zdaniem PIP podstawkę pod laptopa albo dodatkowy monitor powinien zapewnić pracownikowi zdalnemu pracodawca, ale tylko wówczas, gdy pracownik korzysta ze sprzętu służbowego. Jeżeli natomiast pracownik podczas wykonywania pracy posługuje się sprzętem prywatnym, sam pokrywa koszty tego wyposażenia.

W trakcie aktualizacji
22.08.2023 Kadry i płace

Strony stosunku pracy mogą zawrzeć umowę o pracę na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony. Od 26 kwietnia 2023 r. zostały wprowadzone istotne zmiany dotyczące zatrudniania na podstawie umów terminowych. Pracownikom zatrudnionym na czas określony trzeba bowiem podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę oraz skonsultować rozwiązanie takiej umowy z organizacją związkową.

W trakcie aktualizacji
12.08.2023 Kadry i płace

Po zniesieniu od 1 lipca 2023 r. specjalnych rozwiązań covidowych dotyczących udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego nie ma już żadnych wątpliwości, że takiego urlopu w pełnym wymiarze należy udzielić najpóźniej do 30 września 2023 r. Nieudzielenie zaległego urlopu w tym terminie grozi pracodawcy grzywną w wysokości od 1000 do 30 000 zł.

W trakcie aktualizacji
10.08.2023 Kadry i płace

Od 19 sierpnia 2023 r. obowiązuje nowa ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Wprowadzone regulacje przewidują m.in. zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń kierowców i zakazie ich zatrudniania w innych firmach.

W trakcie aktualizacji
05.06.2023 Kadry i płace

Przejmujemy zakład pracy i pracowników na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Poprzedni pracodawca otrzymał nakaz PIP, zgodnie z którym powinien ograniczyć poziom hałasu w hali produkcyjnej, ale go nie wykonał. Czy nakaz ten wiąże nas jako nowego pracodawcę?

W trakcie aktualizacji
09.11.2022 Kadry i płace

Obecnie pracodawcy coraz częściej zmagają się z problemami wynikającymi z ich pogarszającej się sytuacji finansowej. Zdarza się, że z tego powodu muszą szukać sposobów na optymalizację kosztów bieżącej działalności. Zwykle sprowadza się to w dużej mierze do prób obniżenia wydatków na zatrudnienie. Pożądane efekty w tym zakresie można osiągnąć m.in. poprzez zmiany postanowień umów o pracę lub aktów

Artykuł nieaktualny
12.09.2022 Podatki Kadry i płace

Pracodawca może zostać skontrolowany w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych przez różne organy kontrolne. Najczęściej będzie kontrolowany przez PIP w zakresie stosowania regulacji bhp i prawa pracy oraz przez ZUS w kwestii przestrzegania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.

W trakcie aktualizacji

Nowe przepisy obowiązujące od 20 kwietnia 2022 r. zmieniły tryb ubiegania się o przyznanie emerytury pomostowej. Ponadto zostały zmodyfikowane obowiązki pracodawców zatrudniających osoby przy pracach o szczególnym rodzaju lub w szczególnym charakterze. Rozszerzono także uprawnienia kontrolne PIP.

Artykuł
05.03.2021 Kadry i płace

Potrzeba ograniczenia ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 inspektorów PIP spowodowała modyfikację dotychczasowych zasad kontroli. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zarówno inspektorom pracy, jak i pracodawcom dopuszczono możliwość kontroli w formie zdalnej oraz hybrydowej. Nowe metody kontroli nie wykluczają jednak przeprowadzenia jej w całości w siedzibie zakładu pracy na zasadach obowiązujących

Artykuł
07.10.2020 Kadry i płace

Przepisy ochronne Kodeksu pracy ograniczają dowolność pracodawcy w określaniu terminów i częstotliwości wypłaty pensji. Każdy pracodawca może te kwestie uregulować w sposób dla siebie dogodny, przy czym terminy określone w jego firmie nie mogą być mniej korzystne niż wynikające z Kodeksu pracy. Naruszając ogólne przepisy w zakresie wypłaty wynagrodzenia, pracodawca ponosi określone konsekwencje. Mogą

Poprzednia Następna