Możliwość uzyskania zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskiwanych z agroturystyki.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodów z tytułu wynajmu pokoi gościnnych.
Skutki podatkowe wynajmu pokoi gościnnych – ocena możliwości skorzystania ze zwolnienia.
Zwolnienie od opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu wynajmu pokoi gościnnych.
Opodatkowanie podatkiem VAT działalności agroturystycznej oraz sprzedaży płodów rolnych.
Brak możliwości zastosowania zwolnienia od opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu wynajmu pokoi gościnnych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na położenie gospodarstwa na terenie, który administracyjnie należy do miasta.
MF nie przewiduje wprowadzenia preferencyjnego opodatkowania podatkiem od nieruchomości działalności agroturystycznej podejmowanej w małych miastach. Jednocześnie MF zwraca uwagę na możliwość wprowadzenia takich preferencji na szczeblu lokalnym. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Przedstawiamy fragment odpowiedzi MF. Pełna treść interpelacji i odpowiedzi
Czy w związku z położeniem pokoi gościnnych na terenach wiejskich w budynku położonym w gospodarstwie rolnym, ale na terenie działki oznaczonej symbolem Bi (inne tereny zabudowane) Wnioskodawczyni, po uruchomieniu działalności w zakresie agroturystyki, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Wnioskodawczyni nie ma możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących wydatki związane z zrealizowaną operacją.
Czy Wnioskodawca może wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wys. 8,5% przychodów, czy kartą podatkową? Czy może wpłacać zaliczki na podatek dochodowy kwartalnie?
Prace sezonowe nie są zdefiniowane ani wyodrębnione w polskim prawie pracy. Zaliczamy do nich wszelkie prace, na które zapotrzebowanie występuje wyłącznie przez pewien okres. Zwykle kojarzymy je z rolnictwem, ogrodnictwem, sadownictwem czy gastronomią. O wyborze podstawy zatrudnienia sezonowego decyduje rodzaj pracy do wykonania oraz okres, przez który ma być ona świadczona. Z reguły pracodawcy działający
1. Czy fakt podpisania stałej umowy z firmą budowlaną na wynajęcie pokoi na rzecz jej pracowników służących uprzednio agroturystyce, powoduje obowiązek zgłoszenia tej umowy w Urzędzie Skarbowym i opłacenia od przychodów z wynajmu podatku dochodowego? 2. Czy dalej można traktować, że jest to działalność w ramach gospodarstwa rolniczego, od której nie opłaca podatku dochodowego?
Czy od poniesionych wydatków związanych z inwestycją polegającą na rozbiórce i przebudowie istniejącego budynku w związku z rozszerzeniem działalności o turystykę wiejską podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach i winien z chwilą zakończenia inwestycji zaprowadzić ewidencję środków trwałych?
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych działalność agroturystyczna (wynajem trzech pokoi w budynku mieszkalnym), jeżeli budynek mieszkalny i gospodarstwo rolne znajdują się na terenie miasta ,,X" ?
Podatnik jest rolnikiem, nie prowadzącym innej działalności gospodarczej i nie świadczy usług z tytułu których byłby podatnikiem podatku VAT na terenie działania Urzędu Skarbowego w Puławach ani też innych Urzędów Skarbowych. W dniu 30.04.2004r zawarł Pan umowę nr X z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie - na realizację przedsięwzięcia przy udziale pomocy finansowanej
Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany odpowiedzi udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzyżowie pismem z dnia 11 marca 2004 r. (znak: US-I-PB-415/2/2004), gdyż jest ona nieprawidłowa.