Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku na podstawie zawartej ugody z bankiem dla kwot kredytu mieszkaniowego (kapitału) przeznaczonego na zakup lokalu mieszkalnego i na refinansowanie zadatku na zakup tego lokalu.
W przypadku niedojścia do umowy warunkiem dopuszczalności korekty VAT należnego od zadatku jest zwrot tego zadatku na rzecz kupującego odstępującego od umowy przedwstępnej – wyrok NSA z 25 stycznia 2024 r., sygn. akt I FSK 2075/19.
Ustalenie, czy uiszczany przez gości zadatek, który nie podlega zwrotowi, stanowi wynagrodzenie za usługę, prawo do korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego z tytułu zatrzymania zadatku, termin do dokonania korekty kwoty podatku należnego w przypadku, gdy wpłata została udokumentowana fakturą oraz przy użyciu kasy fiskalnej.
Skutki podatkowe otrzymania zadatku (kwoty gwarancyjnej) oraz kary umownej.
Brak opodatkowania otrzymanej kwoty gwarancyjnej i kary umownej z tytułu niezawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.
Moment opodatkowania Wpłaty otrzymanej przez Spółkę oraz prawo do zastosowania stawki VAT w wysokości 0% w odniesieniu do dokonanych dostaw.
Określenie momentu uzyskania przychodu oraz poniesienia kosztu bezpośrednio związanego z przychodami uzyskanymi z tytułu opłat.
Brak opodatkowania podatkiem VAT kwoty Gwarancyjnej i Kary Umownej, sposób dokumentowania.
W przypadku zwrotu zapłaconych zadatków przez Sprzedających na rzecz Spółki, a następnie zapłaty przez Spółkę całości ceny odrębnymi przelewami bankowymi, poniesiony przez Spółkę koszt z tytułu zapłaty całości ceny za nieruchomość będzie stanowił koszt uzyskania przychodów i nie będzie podlegał ograniczeniu w zaliczeniu do kosztu uzyskania przychodu wynikającym z art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.
Dotyczy możliwości zaliczenia do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i tym samym opodatkowania ryczałtem po stronie Wnioskodawcy zaliczek, zadatków, przedpłat oraz kar umownych.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży wynajętego na jakiś czas lokalu mieszkalnego, w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe (spłata kredytu wraz z odsetkami).
Czy koszty sądowe pierwszej i drugiej instancji stanowią koszt z odpłatnego zbycia tej nieruchomości (została ona zbyta innej osobie) zgodnie z art. 30e podatku dochodowego od osób fizycznych?
Otrzymanie kwoty zadatku na podstawie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości nie wywołuje skutków podatkowych w postaci powstania przychodu w momencie otrzymania zadatku. Planowane odpłatne zbycie nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, z uwagi to, że ostateczna umowa sprzedaży tej nieruchomości
Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że dokonując kalkulacji maksymalnej kwoty zwolnienia podatkowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm. dalej: „ustawa o CIT”), Spółka powinna zaliczyć zadatek do kosztów kwalifikowanych Nowej Inwestycji objętej decyzją o wsparciu w rozumieniu § 8 ust. 1 Rozporządzenia
1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka powinna rozliczyć przychód podatkowy w momencie realizacji dostawy towarów w roku 2022, a otrzymane w roku 2021 na poczet tych dostaw płatności (udokumentowane FZ i FPZ) nie stanowią dla Spółki przychodu podatkowego w roku 2021? 2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym koszty związane z realizacją dostaw w roku 2022
1) Czy wydatki poniesione na spłatę kredytu hipotecznego wraz z odsetkami, który był zaciągnięty przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości można uznać za poniesione na własne cele mieszkaniowe zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT? 2) Czy właściwe jest ujęcie wydatków poniesionych na spłatę kredytu wraz z odsetkami, jako wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe zgodnie
Cele mieszkaniowe z art. 21 ust. 1 pkt 131 z wydatkowaniem kwoty ze zbycia zakupionego lokalu mieszkalnego na zakup z zadatkiem domu i spłatę kredytu zaciągniętego na sprzedaną nieruchomość
Czy uzyskany przychód ze sprzedaży nieruchomości będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, w związku wydatkowaniem środków na własne cele mieszkaniowe?
możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego: w części dotyczącej wydatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawczynię na zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość oraz na remont lokalu mieszkalnego w części dotyczącej wydatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży garażu w postaci zadatku otrzymanego z tytułu
Wskazanie, czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo odmawiając wystawienia faktury korygującej do zastosowanej stawki VAT 23% dla czynności odstępnego w podwójnej kwocie zadatku do rozwiązania umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości.
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego zostanie uznany za wydatki na cele mieszkaniowe, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, jeżeli przychód ten zostanie przeznaczony na spłatę kredytu i odsetek zaciągniętego na zbywany lokal mieszkalny oraz nabycie nowego lokalu mieszkalnego?
1. Czy kwota zadatku/zaliczki otrzymana na podstawie umowy przedwstępnej i przeznaczona na zakup mieszkania przed datą zawarcia w formie aktu notarialnego umowy sprzedaży Nieruchomości stanowi podstawę do zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? 2. Czy w przypadku, gdyby po stronie sprzedawcy (Dewelopera) nastąpiło opóźnienie i akt notarialny