Zadatek – otrzymany przy zawarciu przedwstępnej umowy odpłatnego zbycia nieruchomości – wydatkowany na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. na nabycie nowej nieruchomości, będzie korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, jeśli dojdzie do zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości, a kwota
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego w przypadku ponoszenie wydatków ze środków własnych oraz zaliczki/zadatku na budowę domu przed zbyciem nieruchomości.
Niepowstanie obowiązku podatkowego z tytułu wpłaty zadatku na poczet czynszu dzierżawnego i brak obowiązku udokumentowania fakturą otrzymanego zadatku.
Wydatkowanie środków ze sprzedaży mieszkania na własne cele mieszkaniowe.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku na podstawie zawartej ugody z bankiem dla kwot kredytu mieszkaniowego (kapitału) przeznaczonego na zakup lokalu mieszkalnego i na refinansowanie zadatku na zakup tego lokalu.
Czy w opisanym stanie faktycznym, w rozliczeniu za rok 2022 Wnioskodawca był uznawany za małego podatnika w rozumieniu ustawy o CIT, gdy przychody ze sprzedaży Wnioskodawcy wraz z podatkiem VAT należnym od tych przychodów ze sprzedaży nie przekroczyły limitu ustawowego z art. 4a pkt 10 ustawy o CIT. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, w rozliczeniu w kolejnych latach podatkowych, Wnioskodawca będzie
W przypadku niedojścia do umowy warunkiem dopuszczalności korekty VAT należnego od zadatku jest zwrot tego zadatku na rzecz kupującego odstępującego od umowy przedwstępnej – wyrok NSA z 25 stycznia 2024 r., sygn. akt I FSK 2075/19.
Ustalenie, czy uiszczany przez gości zadatek, który nie podlega zwrotowi, stanowi wynagrodzenie za usługę, prawo do korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego z tytułu zatrzymania zadatku, termin do dokonania korekty kwoty podatku należnego w przypadku, gdy wpłata została udokumentowana fakturą oraz przy użyciu kasy fiskalnej.
Przy sprzedaży posiadanego udziału w Nieruchomości Wnioskodawca będzie działał jako podatnik podatku VAT. Sprzedaż udziału w Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT jako dostawa terenów budowlanych niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku. Otrzymany zadatek na poczet ceny sprzedaży będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT.
Uznanie Wnioskodawczyni za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży udziału w Nieruchomości, zastosowanie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dla sprzedaży udziału w Nieruchomości oraz dla otrzymanego zadatku na poczet ceny sprzedaży.
Uznanie za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży udziału w Nieruchomości, zastosowanie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dla sprzedaży udziału w Nieruchomości oraz dla otrzymanego zadatku na poczet ceny sprzedaży.
Brak uznania, że będzie Pani działała jako podatnik przy sprzedaży posiadanego udziału w opisanej Nieruchomości.
Skutki podatkowe otrzymania zadatku (kwoty gwarancyjnej) oraz kary umownej.
Możliwość zaliczenia zadatku do wydatków na własne cele mieszkaniowe.
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w opisanym stanie faktycznym przychód powstanie w całości w dacie zawarcia w formie aktu notarialnego umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym (umowy przyrzeczonej), w tym także z tytułu otrzymanego przed tą datą zadatku?
Możliwość skorzystania ze zwolnienia, w związku z wydatkowaniem środków z odpłatnego zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.
Brak opodatkowania otrzymanej kwoty gwarancyjnej i kary umownej z tytułu niezawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.
Moment opodatkowania Wpłaty otrzymanej przez Spółkę oraz prawo do zastosowania stawki VAT w wysokości 0% w odniesieniu do dokonanych dostaw.
Określenie źródła przychodu w związku ze sprzedażą części wspólnej nieruchomości przez wspólnotę.