Skutki podatkowe zawarcia ugody z bankiem i otrzymania „kwoty dodatkowej”.
Czy zawarcie umowy o zwolnienie z długu i umorzeniem Spółce „X” Sp. z o. o. w upadłości kwoty kredytu ponad zapłaconą kwotę zgodnie z Porozumieniem, po stronie Poręczyciela powstanie przychód z innych źródeł, a w konsekwencji czy w takiej sytuacji Bank jest zobowiązany do sporządzenia dla Poręczyciela informacji PIT – 11, zgodnie z art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?
Otrzymanie od pożyczkodawcy zwolnienia z długu stanowiącego odsetki od zaciągniętej pożyczki zgodnie z art. 508 Kodeksu cywilnego, spowoduje, że u pożyczkobiorcy powstanie przychód z tzw. innych źródeł w myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT czy z zysków kapitałowych - art. 7b ustawy o CIT.
Dotyczy ustalenia: - czy ukryte zyski z tytułu zwrotu przez Wnioskodawcę części pożyczki wraz z kwotą odsetek, w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy o poatku dochodowym od osób prawnych, należy rozpoznać w momencie faktycznej wypłaty/zwrotu Wspólnikowi; - czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodów spółek, jeżeli dojdzie do umorzenia zobowiązania do zwrotu odsetek
Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, w tym w szczególności z ukrytych zysków, w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych „dochodu z tytułu podzielonego zysku” lub „dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat”, „dochodu z tytułu zysku netto” albo „rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto”, w związku ze zwolnieniem
Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu objętego opodatkowaniem ryczałtem od dochodów spółek, w tym w szczególności z tytułu ukrytych zysków lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w zakresie kwoty Pożyczek, jak i odsetek od Pożyczek, objętej czynnością zwolnienia Spółki z długu?
Skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych odłączenia się wnioskodawcy od kredytu hipotecznego udzielonego na cele mieszkaniowe.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z przeniesieniem własności nieruchomości - działek w zamian za zwolnienie z długu dotyczącego niezapłaconej faktury
Przeniesienie prawa własności do kilku lokali w zamian za zwolnienie z długu z tytułu zwrotu pożyczek na podstawie datio in solutum.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dokonywanych zwrotów na rzecz klientów w związku z zawartymi ugodami.
Czy likwidacja Spółki i wykreślenie jej z rejestru przedsiębiorców z niespłaconymi zobowiązaniami pożyczkowymi spowoduje powstanie po jej stronie przychodu do opodatkowania
Przejęcie długu przez córkę nie stanowi darowizny, zatem nie podlega uPSD. Natomiast zwolnienie z długu („darowanie długu”) dokonane w formie darowizny przez darczyńcę, stanowi nabycie prawa majątkowego (zwolnienia z długu) tytułem darowizny, określone w art. 1 ust. 1 pkt 2 uPSD.
Uznanie czynności nabycia wierzytelności pieniężnych za czynności podlegające opodatkowaniu oraz zwolnienia z opodatkowania świadczonych usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy.
Czy Wnioskodawca ma prawo skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny wynikający z Faktur (na podstawie art. 89a ustawy o VAT)?
Uznanie, czy przychód powstały z umorzonej kwoty kapitału i odsetek podlega opodatowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, w tym w szczególności z ukrytych zysków, w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy o CIT „dochodu z tytułu podzielonego zysku" lub „dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat", „dochodu z tytułu zysku netto" albo „rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto", w związku ze zwolnieniem Spółki z długu i zapłacenia
Z uwagi na to, że ww. przychód będzie świadczeniem otrzymanym od osoby zaliczonej do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn , przychód ten korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT. Tym samym stanowi on przychód zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zwolnienie od podatku VAT – na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy – przy dostawie, tj. przekazaniu lokalu wspólnikowi w zamian za zwolnienie z długu na podstawie umowy datio in solutum, uregulowanej w art. 453 Kodeksu cywilnego oraz wliczanie do zwolnienia podmiotowego transakcji przekazania nieruchomości w ramach datio in solutum.
Uznanie za usługę czynności zwolnienia z długu oraz rezygnacji z przysługującego zwolnienia.