Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze zasiedzenia.
Czy Wnioskodawczyni jako jedyny spadkobierca po śmierci cioci powinna zgłosić i dokonać zapłaty podatku od spadku od części działki nabytej drogą zasiedzenia przez zmarłego męża cioci na mocy postanowienia Sądu z 2023 r.?
W zakresie skutków podatkowych zasiedzenia udziału w nieruchomości.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości - sprzedaż nieruchomości w części wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej, po upływie 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu likwidacji działalności gospodarczej.
Podatek od towarów i usług w zakresie braku uznania za podatnika przy sprzedaży działki oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem działki.
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomościach oraz nieruchomości - działki
skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze zasiedzenia
Czy Wnioskodawczyni powinna złożyć zeznanie podatkowe oraz uiścić podatek od nabycia prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie przez jej ojca, która to nieruchomość wchodzi w skład spadku po nim i którą to nieruchomość Wnioskodawczyni nabyła w drodze dziedziczenia (z chwilą otwarcia spadku), co zostało potwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia?
Sprzedaż udziału w nieruchomości nabytej przez spadkobiercę w drodze zasiedzenia.
Nabycie w drodze zasiedzenia nieruchomości, którą Wnioskodawca uprzednio nabył w spadku, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.
Skutki podatkowe zawiedzenia nieruchomości przez spadkodawców w sytuacji gdy nie zostało jeszcze przeprowadzone postępowanie spadkowe.
Wobec wyżej przytoczonych przepisów prawa należy stwierdzić, że nabycie przez Wnioskodawczynię przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w dniu 2 stycznia 2010 roku. W związku z tym bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, tj. końca 2010 roku. W związku z powyższym
1) Czy udział 1/3 w działce, którą odziedziczyła Wnioskodawczyni, stała się jej własnością w momencie dziedziczenia (28 stycznia 2010 r.), czy też z chwilą postanowienia o zasiedzeniu (23 lipca 2014 r.)? 2) Od której daty Wnioskodawczyni powinna liczyć upływ pięciu lat od nabycia i czy jest zobowiązana uiścić podatek od przychodu ze sprzedaży (19%), czy jest z niego zwolniona?
Kiedy Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość na podstawie zasiedzenia i czy nabycie to podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?
Aby dana nieruchomość mogła korzystać ze zwolnienia winna stanowić część gospodarstwa rolnego. Z treści wniosku wynika, iż rodzice Wnioskodawcy na tych działkach prowadzili gospodarstwo rolne. Jeżeli zatem działki, których nabycie nastąpi w drodze zasiedzenia stanowiły w momencie nabycia część gospodarstwa rolnego, to znajdzie do nich zastosowanie powołane przez Wnioskodawcę zwolnienie z art. 4 ust
Czy pięcioletni termin z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upływa z dniem 31 grudnia 2017 r.?