Od 26 kwietnia 2023 r. pracownicy mają prawo do zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. Zwolnienie to przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego. Za jego czas pracownik zachowuje prawo do połowy wynagrodzenia.
Wynagrodzenie pracowników samorządowych obejmuje składniki obligatoryjne i fakultatywne. Wszystkim pracownikom samorządowym, bez względu na zajmowane stanowisko, przysługują m.in. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę i nagroda jubileuszowa. Fakultatywnymi składnikami wynagrodzenia mogą być dodatek specjalny, dodatek funkcyjny, nagroda, a także dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne za
Jesteśmy jednostką samorządową. Nasi pracownicy mają prawo do dodatku stażowego, który przysługuje również za czas niezdolności do pracy. Od części dodatku (lub całości, jeżeli niezdolność do pracy trwa przez cały miesiąc) przypadającego na okres choroby pobieramy wyłącznie podatek. W jakiej wysokości powinniśmy zaliczyć dodatek stażowy do podstawy wymiaru trzynastki - w pełnej przysługującej kwocie
Jesteśmy publiczną szkołą. Czy wypłacony nauczycielom w tym roku jednorazowy dodatek uzupełniający za 2010 r. powinniśmy uwzględnić w podstawie "trzynastki" w pełnej wysokości czy tylko w 1/12 całości?
W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego należy uwzględnić trzynastkę, jeśli pracownik nie zachowuje do niej prawa w okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą oraz gdy od trzynastki została odprowadzona składka na ubezpieczenie chorobowe.
Składniki roczne, takie jak premia roczna, trzynastka, należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwoty. W sytuacji gdy pracownik nie przepracował pełnego roku z przyczyn usprawiedliwionych, składnik, który jest pomniejszany w sposób proporcjonalny za dni niezdolności do pracy, należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, po uzupełnieniu.