Zwrotne otrzymanie nieruchomości, na skutek odwołania darowizny – jako nieobjęte zakresem ustawy – nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Skutki podatkowe zwrotnego otrzymania nieruchomości przez Wnioskodawczynię w związku z odwołaniem darowizny nieruchomości.
Zwolnienie przedmiotowe świadczeń otrzymywanych z fundacji rodzinnej.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego (nieruchomości).
Czy Wnioskodawca na skutek zwrotnego otrzymania Nieruchomości związanego ze złożeniem przez niego oświadczenia o odwołaniu darowizny, jest zobowiązany do uiszczenia podatku od spadków i darowizn?
Sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego -odwołanie darowizny.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej w wyniku odwołania darowizny.
„Rozwiązanie” darowizny i nabycie przez Wnioskodawcę udziałów w spółce z o.o. będą skutkowały po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Powstanie obowiązku podatkowego w związku ze zwrotem darowanej nieruchomości.
Dodatkowe obciążenia z tytułu składek i podatków, które zgodnie z planowanymi zmianami przepisów, zawartymi w programie Polski Ład, mogą dotknąć przedsiębiorców, spowodowały, że osoby prowadzące własny biznes często zastanawiają się nad założeniem spółki z o.o. Jeżeli dzielą udziały w spółce z inną osobą (lub osobami), wówczas nie muszą opłacać składek ZUS - ani na ubezpieczenia społeczne, ani na ubezpieczenie
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość
W przypadku rozwiązania umowy dożywocia na dożywotnika zostaje ponownie przeniesiona własność nieruchomości. Sama czynność rozwiązania umowy dożywocia nie ma jednak charakteru odpłatnego zbycia po stronie Wnioskodawczyni przenoszącej własność nieruchomości na dożywotnika. Po stronie Wnioskodawczyni nie powstanie zatem przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku rozwiązania umowy dożywocia na dożywotnika zostaje ponownie przeniesiona własność nieruchomości. Sama czynność rozwiązania umowy dożywocia nie ma jednak charakteru odpłatnego zbycia po stronie Wnioskodawcy przenoszącego własność nieruchomości na dożywotnika. Po stronie Wnioskodawcy nie powstanie zatem przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Czy odwołanie darowizny powoduje powstanie zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn?
Czy w przedstawionym stanie faktycznym, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni, że brak spełnienia warunków określonych w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie powoduje powstania zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn?