oddelegowanie pracownika
Interpretacja
11.10.2024 Podatki

Możliwości zastosowania przez płatnika zwolnienia przedmiotowego – dot. wynagrodzenia wypłacanego pracownikom za okres, w którym wykonują oni pracę poza granicami Polski i nie jest to dla nich podróż służbowa.

Interpretacja
24.06.2024 Podatki

Obowiązki płatnika w związku z finansowaniem pracownikom oddelegowanym kosztów noclegu i dojazdu.

Interpretacja
05.06.2024 Podatki

Obowiązki płatnika oraz powstanie przychodu w związku z zapewnieniem przez pracodawcę zakwaterowania dla oddelegowanych pracowników.

Interpretacja
04.06.2024 Podatki

Obowiązki płatnika oraz powstanie przychodu w związku z zapewnieniem przez pracodawcę zakwaterowania dla pracowników oddelegowanych.

Interpretacja
23.02.2024 Podatki

Obowiązki płatnika w związku ze zwrotem kosztów transportu oddelegowanym pracownikom.

W trakcie aktualizacji

Praca zdalna może być wykonywana z obszaru znajdującego się poza Polską. Ustalenia w tym zakresie mogą nastąpić zarówno przy zawieraniu umowy o pracę, jak i w trakcie zatrudnienia. Jednak świadczenie pracy zdalnej spoza Polski może powodować komplikacje w obszarze prawa imigracyjnego, ubezpieczeń społecznych, rozliczeń podatkowych, a także RODO. Ponadto transgraniczna praca zdalna pozbawia pracodawcę

Interpretacja
28.07.2023 Podatki

Świadczone w Polsce przez norweskiego Wnioskodawcę Usługi wynikające z Umowy na dostawę sprzętu i usług, nie spowodują powstania w Polsce zakładu zagranicznego

Artykuł
27.06.2018 Ubezpieczenia

Od 1 maja 2010 r. obowiązują nowe przepisy regulujące koordynację systemów zabezpieczenia społecznego państw należących do Unii Europejskiej. Na ich podstawie możliwie jest m.in. czasowe oddelegowanie do pracy w innym kraju Wspólnoty osób pracujących na umowę zlecenia i dalsze opłacanie za nich składek w Polsce. Jednak wymaga to przeprowadzenia stosownej procedury.

Interpretacja
13.12.2017 Podatki

Czy rzeczywiście pracownicy, którzy przekroczyli 183 dni pobytu w Niemczech podlegają opodatkowaniu w Niemczech od pierwszego dnia pobytu w tym kraju, tj. wstecz? Dlaczego nie od dochodu uzyskanego w Niemczech od 184 dnia, skoro dotąd podatek dochodowy był już pobrany w Polsce, gdyż na Spółce ciążył taki obowiązek? Czy w związku z tym, że Spółka zwróci pracownikom (u których pobyt w Niemczech przekroczył

Interpretacja
04.12.2017 Podatki

Czy pracownik z tytułu zakupienia dla niego polisy ubezpieczeniowej w opisanym wyżej zakresie na czas trwania podróży służbowej uzyskuje przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym czy na Wnioskodawcy ciążą obowiązki płatnika, o którym mowa w art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. do obliczenia, poboru i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy

Interpretacja
30.11.2016 Podatki

Czy ta część z zaliczki na podatek dochodowy wpłacona w Polsce za pracę wykonywaną w Holandii podlega zwrotowi, jeżeli spółka holenderska płaciła do holenderskich urzędów również zaliczki na podatek dochodowy oraz kto jest beneficjentem ewentualnego zwrotu?

Interpretacja
30.11.2016 Podatki

Czy zaliczki na podatek dochody wpłacane bezpośrednio przez firmę holenderską do holenderskich urzędów w czasie oddelegowania Wnioskodawcy do pracy w Holandii powinny być wykazywane przez Wnioskodawcę w Polsce jako dochód dodatkowy?

Porada
29.10.2012 Ubezpieczenia

Jednego z naszych pracowników (programistę) oddelegowaliśmy na okres 1-31 października br. do pracy we Francji. Pracownik przebywał od 24 do 31 października na urlopie wypoczynkowym. Jest wynagradzany stałą stawką miesięczną 7893,63 zł. Jak ustalić podstawę wymiaru składek pracownika? Czy to, że pracownik korzystał z urlopu, wpływa na tę podstawę?

Porada
12.09.2012 Kadry i płace

Pracodawca, ustalając pracownikowi miejsce wykonywania pracy poza granicami Polski, w zakresie wynagradzania powinien stosować do niego przepisy kraju, w którym praca będzie świadczona. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy przepisy kraju wykonywania pracy są mniej korzystne niż minimalne warunki płacowe obowiązujące w Polsce.

Porada

Jedną z form rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie stron. Pracodawca musi jednak liczyć się z tym, że porozumienie o rozwiązaniu umowy może zostać zakwestionowane przez pracownika. Od podpisanego porozumienia stron można się bowiem uchylić, jeżeli zostało ono zawarte pod wypływem błędu lub groźby.

Interpretacja
13.03.2012 Podatki

Czy dochody z pracy w Holandii w sytuacji gdy okres pobytu w Holandii oddelegowanych pracowników nie przekracza 183 dni w roku podatkowym podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce? Czy wobec faktu, że władze podatkowe Holandii uznają, że w takim przypadku faktycznym pracodawcą jest przedsiębiorstwo holenderskie, a zatem opodatkowaniu podlega także dochód uzyskany w Holandii przez osoby, które przebywają

Interpretacja
09.03.2012 Podatki

Zakres obowiązku pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek od wynagrodzeń pracowników z pracy wykonywanej w Holandii.

Artykuł

Pracownik odbywający na polecenie pracodawcy podróż służbową ma prawo do określonych należności, które mają mu zrekompensować wyższe wydatki związane z pracą i utrzymaniem na wyjeździe. Niestety, w praktyce zarówno interpretowanie okoliczności, w których te należności przysługują, jak i wyliczanie ich wysokości przysparza zakładom pracy sporo problemów i wywołuje niemało wątpliwości. W dużej mierze

Interpretacja
13.10.2010 Podatki

1) W którym państwie pracownik będzie rozliczał swój dochód za 2010 r. jeżeli będzie przebywał tam cały 2010 r., a w którym jeżeli powróci do kraju w dniu 1 grudnia 2010 r.?2) Czy Spółka zaprzestaje pobierać zaliczki na podatek dochodowy po 183 dniach pobytu pracownika w Kuwejcie?3) Jeżeli pobyt pracownika w Kuwejcie przedłuży się do 31 grudnia 2010 r. to czy należy wystawić PIT-11, w którym poz. 36

Artykuł

Od 1 sierpnia 2010 r. zleceniobiorcy mają oficjalnie prawo do korzystania ze zwolnienia ze składek niektórych osiąganych przychodów. Przedstawiamy, które warto im zaproponować, a których nie należy przyznawać, by nie narazić się na uznanie umowy cywilnej za stosunek pracy.

Interpretacja
13.08.2010 Podatki

opodatkowanie zwróconych kosztów pracownikowi przebywającemu w podróży służbowej.

Interpretacja
12.02.2009 Podatki

Czy płatnik może stosować liczbę 183 dni łącznie dla pracownika, który przepracował część z tych dni w Anglii i część w Belgii i nie pobierać zaliczek na podatek dochodowy zgodnie z art. 32 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Interpretacja
24.10.2008 Podatki

Czy wydatki związane z wynajmem i eksploatacją samochodu osobowego poniesione w celu realizacji zadań w trakcie odbywania zagranicznej delegacji służbowej są w jakimkolwiek stopniu przychodem pracownika, od którego należy potrącić mu podatek dochodowy od osób fizycznych?

Poprzednia Następna