W przypadku otrzymania darowizny w postaci gruntu z nakładami podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych będzie stanowiła wartość całej darowizny pomniejszona o kwoty poczynionych przez wydzierżawiającego wcześniej nakładów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Przychody z dzierżawy gruntów rolnych podlegają opodatkowaniu PIT, tylko w przypadku gdy grunty te stanowią gospodarstwo rolne, a dzierżawa odbywa się na cele nierolnicze. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
W sytuacji nabycia dużego gospodarstwa rolnego, po którym następuje zmiana przeznaczenia nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego na wniosek podatnika oraz jej podział na kilkadziesiąt działek, wielokrotna sprzedaż kolejnych działek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (wyroki NSA z 17 kwietnia 2018 r., sygn. akt I FSK 973/16 i I FSK 974/16).
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie musi płacić najwyższej „gospodarczej” stawki podatku od nieruchomości od wszystkich posiadanych przez siebie gruntów – wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 12 grudnia 2017 r., sygn. akt SK 13/15 (Dz.U. z 2017 r. poz. 2372).
Podatnik dostał w formie darowizny grunt, który zaliczył do środków trwałych. Po kilku latach chce sprzedać ten grunt. Jak określić dochód z takiej transakcji dla celów podatkowych?
Wola stron umowy co do sposobu przeznaczenia w przyszłości terenu niezabudowanego nie może być podstawą do określenia stawki podatku od towarów i usług - wyrok WSA w Krakowie z 27 kwietnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Kr 2155/10).