Dotyczy prowadzenia wspólnej działalności przez małżonków - po zmianie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, na dwa odrębne wpisy - bez zawiązywania spółki.
Czy istnieje możliwość prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej przez obojga małżonków, jako osobnych przedsiębiorców, bez zawierania umowy spółki cywilnej, którzy rozliczają podatek dochodowy po połowie ?
Wnioskodawcy wystąpili z pytaniem, czy mogą dokonywać rozliczeń podatkowych na dotychczasowych zasadach w podatku od towarów i usług - małżonek, który dla wspólnie prowadzonej działalności zarejestrowany jest jako podatnik tego podatku i rozlicza go w całości w oparciu o ewidencje sprzedaży i zakupów VAT?
Czy możliwe jest rozliczanie zobowiązań podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w ten sam sposób w 2006r?
Dotyczy prowadzenia wspólnej działalności przez małżonków - po zmianie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, na dwa odrębne wpisy - bez zawiązywania spółki cywilnej, gdyż zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa.
Czy odrębne wpisy małżonków do ewidencji działalności gospodarczej spowodują konsekwencje podatkowe w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy małżonkowie nadal wspólnie prowadzić będą dotychczasową działalność gospodarczą, nie zawierając jednak umowy spółki cywilnej?
Czy po 1 stycznia 2006r. małżonkowie prowadzący wspólnie działalność gospodarczą mogą zachować dotychczasowy sposób rozliczania dochodów osiąganych z tego przedsiębiorstwa (tzn. obliczać i deklarować podatek dochodowy od osób fizycznych u każdego z małżonków od połowy dochodu osiąganego z prowadzenia tego przedsiębiorstwa), jeżeli nadal będą prowadzić je wspólnie, bez zmiany formy prawnej ? PB I-2/
Jak należy rozliczać podatek VAT po przekształceniu firmy działającej na zasadzie działalności na imię obojga małżonków?
Czy po przekształceniu wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej małżonków prowadzących działalność gospodarczą na imię obojga w dwa odrębne wpisy (bez zawiązywania spółki cywilnej) możliwe jest nadal prowadzenie jednej księgi przychodów i rozchodów dla firmy i przenoszenie po 50% obrotów miesięcznych do ksiąg małżonków i rozlicznie dochodów zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym
Czy małżonkowie posiadający odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej mogą wspólnie prowadzić działalność gospodarczą, prowadząc wspólną księgę przychodów i rozchodów i odprowadzając podatek od połowy uzyskanego dochodu ?
Czy możliwe jest w 2006r. rozliczanie działalności prowadzonej przez nas na jednej deklaracji VAT?
Czy odejście współmałżonka (likwidacja działalności gospodarczej) z firmy małżeńskiej, spowoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego od połowy remanentu likwidacyjnego, jeżeli ten remanent będzie przekazany wspólnikowi - mężowi w całości ?
Pytanie dotyczy sprawy przekształcenia działalności prowadzonej na imię obojga małżonków i rozliczenia podatku VAT.
Czy prawidłowo w myśl przepisów ustawy VAT została zorganizowana działalność małżonków?
Czy małżonkowie prowadzący wspólnie działalność gospodarczą mogą po 1 stycznia 2006r. zachować dotychczasowy sposób rozliczania dochodów osiąganych z tego przedsiębiorstwa (tzn. obliczać i deklarować podatek dochodowy od osób fizycznych u każdego z małżonków od połowy dochodu osiąganego z prowadzenia tego przedsiębiorstwa), jeżeli nadal będą prowadzić je wspólnie, bez zmiany formy prawnej ?" PBI-2/
Czy w związku z przekształceniem spółki małżeńskiej w spółkę cywilną nowopowstała spółka może prowadzić księgę przychodów i rozchodów, pomimo tego, że spółka małżeńska osiągnęła przychody powyżej 800.000 euro ?
Czy w związku z przekształceniem firmy prowadzonej jako tzw. spółka małżeńska w spółkę jawną można wprowadzić do ewidencji środków trwałych spółki jawnej środki trwałe w cenie nabycia lub wytworzenia ?
Czy po uzyskaniu oddzielnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej nadal możemy prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach?
Czy w związku z koniecznością sporządzenia remanentu likwidacyjnego na dzień wykreślenia męża z ewidencji występuje obowiązek zapłacenia podatku od towarów i usług wynikającego z w/w remanentu?
czy po przekształceniu wspólnego wpisu małżonków prowadzących wspólną działalność gospodarczą w dwa odrębne wpisy jest możliwe utrzymanie dotychczasowych zasad opodatkowania firmy małżeńskiej podatkiem VAT i czy podatnikiem podatku od towarów i usług będzie nadal ten małżonek, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb tego podatku?
Podatniczka wraz z małżonkiem prowadzi firmę w postaci tzw. "spółki małżeńskiej". Czy po otrzymaniu dwóch wpisów do ewidencji działalności gospodarczej podatnicy powinni nadal składać dwie deklaracje PIT-5?
Czy rezygnacja żony ze wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej na imię obojga małżonkow w sytuacji gdy podatnikiem podatku VAT był mąż kontynłujący po rezygnacji żony prowadzenie działalności gospodarczej, rodzi obowiązek wynikający z art. 14 ust 1 ustawy o podatku od towarów u usług tj. sporządzenia remanentu likwidacyjnego i odprowadzenia podatku VAT?
Czy konieczne jest sporządzenie remanentu likwidacyjnego i zapłacenie z tego tytułu podatku dochodowego w momencie przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków na podstawie jednego wpisu do działalności gospodarczej na działalność gospodarczą prowadzoną w spółce cywilnej?