Podatnicy, w ramach prowadzonej działalności, przyznają premie pieniężne, bonusy i bonifikaty. Coraz więcej firm decyduje się również na organizowanie programów motywacyjnych. Każda z tych czynności ma swoje konsekwencje w podatku dochodowym oraz w VAT. Przedstawiamy podejście do tych działań organów podatkowych i sądów administracyjnych.
Kalendarium wydarzeń czerwiec 2023 r.
W zakresie zastosowania właściwego kursu dla przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych w sytuacji dokonywania korekty przychodów
Skutki podatkowe otrzymania bonusu w formie kryptowaluty oraz wymiany waluty wirtualnej na walutę tradycyjną.
Moment powstania obowiązku podatkowego dla celów VAT z tytułu wykonania przez Wnioskodawcę usług na rzecz Dystrybutora przy założeniu, że usługi wykonywane przez Wnioskodawcę przyjmowane są przez Dystrybutora częściowo.
Prawo do zaliczenia zapłaconego wynagrodzenia za sukces do kosztów uzyskania przychodów
w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconego Wynagrodzenia za Sukces.
Czy Spółce przysługuje prawo do zaliczenia zapłaconego Wynagrodzenia za Sukces do kosztów uzyskania przychodu? (pytanie oznaczone we wniosku numerem 2)
Prawo do zaliczenia zapłaconego wynagrodzenia za sukces do kosztów uzyskania przychodów
Skutki podatkowe otrzymania Bonusów i Premii, które nie były znane na dzień aportu.
ustalenie, czy Spółka nowo zawiązana, powinna na bieżąco (tj. w okresie rozliczeniowym, w którym faktury korygujące zostały otrzymane) uwzględnić w rozliczeniach podatku dochodowego od osób prawnych faktury korygujące dokumentujące premie (rabaty), otrzymane po dniu podziału oraz w zakresie korekty kosztów towarów, sprzedanych przed dniem podziału
Sposób dokumentowania wypłacanych bonusów pieniężnych oraz brak prawa do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego.
w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wypłatą jednorazowej premii dodatkowej i przyznaniem bonów
W zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów bonusów dla pracowników.
Podatek od towarów i usług w zakresie wskazania, czy sposób dokumentowania wypłacanych należności za czynności (usługi) wymienione w umowie za pomocą faktur VAT jest prawidłowy i czy w związku z tym Wnioskodawca ma prawo dokonywać odliczenia podatku naliczonego z otrzymanych od Holdingu faktur.
W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów udzielonych rabatów pośrednich.
w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od faktur wystawionych przez Uczestników oraz dokumentowania kwot wypłacanych Uczestnikom (pytanie nr 3 i 4 wniosku).
Czy opisany w przedstawionym stanie faktycznym Bonus, wypłacony kosztem majątku Spółki na rzecz Grupy D., stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm. ustawa o CIT)?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
Podatek od towarów i usług w zakresie obowiązku obniżenia kwoty podatku VAT naliczonego w związku z otrzymaniem rabatu od spółki wiodącej.
W którym momencie Spółka powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zwrócone dostawcom bonusy/premie?
Czy w związku z wypłatą Bonusów na rzecz Uczestników oraz Premii na rzecz Dyrektora powstają po ich stronie przychody (dochody) podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dalej: PIT), które powinny zostać zakwalifikowane jako przychody (dochody) z kapitałów pieniężnych (o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 17 ustawy o PIT)?2) Czy w momencie przystąpienia Uczestników