powództwo
Porada
26.06.2018 Obrót gospodarczy

Od 7 lipca 2013 r., dochodząc roszczeń przed e-sądem, wierzyciel (powód) będzie musiał m.in. wskazać PESEL dłużnika (pozwanego). Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego (dalej k.p.c.) ograniczyć ma liczbę niewłaściwych doręczeń nakazów zapłaty oraz omijanie przez wierzycieli przepisów dotyczących dochodzenia roszczeń przedawnionych. Zmiany wzmacniają tym samym sytuację prawną dłużnika w elektronicznym

Interpretacja
05.05.2017 Podatki

Czy utworzoną w 2015 roku rezerwę celową można uznać za uprawdopodobnioną i zaliczyć na dzień 31 grudnia 2016 roku do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 2a pkt 2 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Interpretacja
29.07.2016 Podatki

Możliwość zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b updof otrzymanej na podstawie ugody sądowej kwoty pieniężnej.

Interpretacja
03.12.2013 Podatki

W przypadku gdy Spółka zdecyduje się dochodzić od dłużnika części wierzytelności w ramach powództwa częściowego, a dłużnik zakwestionuje powództwo co do zasady, to czy zaistnieje wówczas przesłanka pozwalająca na uznanie, że nieściągalność całości wierzytelności została uprawdopodobniona, a co za tym idzie, Spółka będzie uprawnioną do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizacyjnych

Interpretacja
16.05.2012 Podatki

zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem budynku mieszkalnego po powodzi w sytuacji, gdy środki na zakup materiałów budowlanych otrzymano z Ośrodka Pomocy Społecznej w formie specjalnego zasiłku celowego

Interpretacja
15.11.2011 Podatki

Czy koszty świadczenia pomocy prawnej polegającej na współprowadzeniu postępowania i zastępstwie prawnym przed Sądem w celu zabezpieczenia źródła przychodów będą kosztami uzyskania przychodów w momencie poniesienia, bez względu na finał końcowy sprawy (art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)?

Interpretacja
27.10.2010 Podatki

Czy w sytuacji skierowania na drogę sądową powództwa obejmującego swym żądaniem tylko część należności od danego dłużnika i w jego następstwie otrzymanie od organu egzekucyjnego postanowienia o nieściągalności Spółka uprawniona będzie do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszystkich kwot należności wymagalnych od dłużnika uznając, iż na podstawie otrzymanego postanowienia w sposób wystarczający

Interpretacja
15.10.2009 Podatki

Czy wydatki na usługi prawnicze są kosztem podatkowym i jaki jest moment ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów?

Interpretacja
27.04.2009 Podatki

Czy prawidłowo Szpital kwalifikuje koszty tj. zadośćuczynienia, odszkodowania, renty, zastępstwa procesowego i odsetek od zadośćuczynienia i odszkodowania oraz biegłego sądowego do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Interpretacja
26.08.2008 Podatki

Czy w przedstawionym stanie faktycznym wydatki poniesione na dodatkową obsługę prawną, wynagrodzenie dla osoby zatrudnionej do uczestnictwa w procesie, koszty przejazdów oraz uzyskanie opinii biegłych sądowych będą kosztami uzyskania przychodów? Czy w przypadku, gdy wydatki te nie będą kosztami uzyskania przychodów, wydatkowana kwota będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych

Interpretacja
11.07.2008 Podatki

Czy koszty postępowania poniesione przez Spółkę w niniejszej sprawie, w tym poniesione koszty powołania biegłego sadowego i koszty wpisu sądowego od powództwa wzajemnego są kosztami uzyskania przychodu?

Interpretacja
16.08.2007 Podatki

dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych przychodu uzyskanego przez Spółdzielnię z tytułu odszkodowania zasądzonego wyrokiem sądowym w związku z treścią art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007r.

Interpretacja
07.01.2005 Podatki

Czy wydanie przez Komornika postanowienia o umorzeniu egzekucji na kwotę zasądzoną przez sąd będącą jedynie częścią wierzytelności może być podstawą do spisania całej kwoty tej wierzytelności w koszty uzyskania przychodu?