Uznanie przychodu wypłacanego z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów jako przychodu z tytułu działalności twórczej w zakresie programów komputerowych.
Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy Polskiego Ładu, które wprowadziły do systemu podatkowego nowe ulgi i zwolnienia podatkowe, m.in. dla pracowników i zleceniobiorców. Niektóre z nich, jak np. ulga dla klasy średniej, naliczane są „z automatu”. Oznacza to, że podatnik chcący skorzystać z ulgi nie musi składać płatnikowi żadnego wniosku. Jednak są też takie ulgi, których zastosowanie na etapie
Zmiany w przepisach wprowadzone przez Polski Ład wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Przewidują one m.in.: podwyższenie do 30 000 zł rocznej kwoty wolnej od podatku, wprowadzenie nowej skali podatkowej, nowego limitu dla I progu podatkowego i kwoty zmniejszającej miesięczne zaliczki na podatek dochodowy oraz dodatkowego odliczenia od podatku a także likwidację odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne
Ustalenie, czy wydatki na opłacanie całej składki ubezpieczeniowej z tytułu polisy będą stanowiły koszty uzyskania przychodu Wnioskodawcy ponoszone niego na rzecz: - pracowników Spółki – jest prawidłowe, - innych osób, tj. zleceniobiorców, z którymi Spółka współpracuje– jest nieprawidłowe.
Autorskie koszty uzyskania przychodów mogą być stosowane bez względu na rodzaj umowy łączącej strony, w ramach której twórca uzyskuje przychód z tytułu korzystania lub rozporządzania prawami autorskimi. Jeżeli zostaną spełnione warunki do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, to mogą one być uwzględnione przy obliczaniu zaliczki na podatek zarówno od wynagrodzenia z tytułu umowy cywilnoprawnej
Możliwość objęcia wsparciem firm zatrudniających od 10 do 49 osób w postaci zwolnienia w wysokości 50% składek ZUS za okres od marca do maja 2020 r. oraz prawo do ponownego przyznania świadczenia postojowego, ale nie więcej niż trzykrotnie - to najważniejsze rozwiązania, jakie wprowadza nowelizacja tarczy antykryzysowej.
Obowiązki płatnika w związku z zapewnieniem oddelegowanym pracownikom noclegu i transportu.
Skutki podatkowe zapewnienia przez płatnika zatrudnionym pracownikom z wyłączeniem cudzoziemców niemających miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umów o pracę i umów cywilnoprawnych: całkowicie lub częściowo bezpłatnych miejsc noclegowych oraz całkowicie lub częściowo bezpłatnego transportu z miejsca zakwaterowania do i z miejsca pracy/świadczenia usług.
Ostatnim dniem na skorzystanie z ulgi w podatku dochodowym od przychodów ze stosunku pracy lub zlecenia jest dzień, w którym podatnik kończy 26 lat. Jeżeli zatem w tym dniu pracownik lub zleceniobiorca otrzymają wynagrodzenie, będzie ono zwolnione z podatku. Takie stanowisko zajęło MF w odpowiedzi z 18 września 2019 r. na pytanie redakcji MPPiU.
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów refakturowanych Kosztów transferowanych, związanych z realizowanymi Projektami w ramach świadczonych przez Spółkę Usług
Obowiązki płatnika w związku z zapewnieniem ukraińskim zleceniobiorcom noclegów oraz transportu zbiorowego.
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Fundację usług nauki tańca oraz stworzenia i wystawienia u siebie przedstawienia teatralnego na zamówienie Teatru (Zleceniodawcy).
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków, którymi Wnioskodawca został obciążony przez firmę transportową.
Czy nieodpłatne świadczenie otrzymane od zleceniodawcy przez zleceniobiorcę w postaci usługi transportu z siedziby zleceniodawcy do miejsca zamieszkania zleceniobiorcy, stanowi przychód zleceniobiorcy w rozumieniu art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy świadczenia dodatkowe dla artystów stanowią dla nich przychód, w tym przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, na podstawie art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy świadczenia dodatkowe dla artystów stanowią dla nich przychód, w tym przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, na podstawie art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Dot. sprzedaży biletów dokonywanych w imieniu i na rzecz zleceniodawcy.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tłumaczeń.