Termin rozliczenia waloryzacji wynagrodzenia (podwyższenia podstawy opodatkowania).
Ustalenie czy przekazanie nieruchomości na cele prywatne stanowi zbycie towarów na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy; określenie podstawy opodatkowania ; brak obowiązku korekty podatku naliczonego i sposobu jej dokonania.
Skorygowanie ewidencji, deklaracji oraz informacji podsumowujących w związku z wewnątrzwspólnotowymi transakcjami trójstronnymi, w okresach, gdy zostały wystawione faktury przez prawidłowego sprzedawcę.
Możliwość zastosowania do sprzedaży platynowych sztabek, oraz platynowych monet procedury szczególnej VAT-marża w myśl art. 120 ust. 4 ustawy, a także prawo do dokonania korekty podatku należnego z tytułu sprzedaży ww. towaru z uwagi na zmianę w określeniu podstawy opodatkowania.
Ustalenie okresu rozliczeniowego, w którym ma być rozliczona waloryzacja wynagrodzenia podwyższająca podstawę opodatkowania z tytułu świadczenia usług budowlanych.
Brak podlegania opodatkowaniu czynności wycofania z działalności gospodarczej nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkiem administracyjno-biurowym, halą warsztatową, magazynem i na której posadowiono halę namiotową oraz pojazdów, które wykorzystywane będą na cele najmu prywatnego, oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego w związku z wycofaniem ww. nieruchomości oraz pojazdów
Uznanie, że płatności wyrównawcze w korekcie dochodowości nie wpływają na rozliczenia VAT spółki.
Brak obowiązku korekty podatku naliczonego w trybie art. 91 ustawy w związku z nabyciem współwłasności lokali. Brak opodatkowania podatkiem VAT zniesienia współwłasności lokali.
Termin odliczenia podatku naliczonego z tytułu transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.
Zwolnienie od podatku VAT transakcji sprzedaży lokali, nabytych mniej niż 2 lata oraz więcej niż 2 lata przed planowaną transakcją, z uwzględnieniem klasyfikacji lokali jako towaru handlowego i środka trwałego, oraz korekta deklaracji VAT w związku ze zwolnioną od podatku sprzedażą lokali.
Prawo do zastosowania procedury uproszczonej dla wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej opisanej w art. 135 i 136 ustawy o VAT przedstawionych w Scenariuszu 1 i 2.
Korekty w procedurze uproszczonej w związku ze zwrotem towarów przez Nabywcę.
Uznanie za napój lub syrop w rozumieniu art. 12b ust. 1 ustawy, wyrobu w postaci płynnej przeznaczonego do picia przez ludzi w celu zaspokajania pragnienia; - określanie wysokości opłaty od środków spożywczych na podstawie informacji umieszczonych na etykiecie produktu dotyczących zawartości substancji słodzących, kofeiny lub tauryny, a także informacji z tabeli wartości odżywczych, w której wskazana
Z dniem 1 lipca 2023 r. weszła w życie większość zmian w ustawie o VAT wprowadzanych w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 3. Opisujemy je w niniejszym raporcie, na przykładach wskazując ich praktyczne konsekwencje.
Miasto ponosząc wydatki na kompleksową termomodernizację placówek oświatowych, która będzie wykorzystywana za pośrednictwem jednostek organizacyjnych Miasta jednocześnie do działalności gospodarczej (opodatkowanej i zwolnionej od VAT) oraz do działalności innej niż gospodarcza (niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT), odliczenia podatku naliczonego z tytułu tych wydatków powinno dokonywać według
Wycofanie lokali z działalności nie stanowi/nie będzie stanowić dostawy towarów opodatkowanej podatkiem VAT. W związku ze zmianą przeznaczenia lokali Wnioskodawca jest/będzie zobowiązany dokonać korekty zgodnie z art. 91 ust. 7d ustawy.
Termin uwzględnienia wystawianych faktur korygujących podwyższających cenę za świadczone usługi dostawy wody i obioru ścieków.
Spółka (podatnik VAT czynny i VAT UE) dokonuje m.in. wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów jako polski podatnik VAT, a miejscem rozpoczęcia transportu towarów jest terytorium Polski (magazyn w Polsce). Zdarza się, że kontrahenci chcą skorzystać z prawa zwrotu zakupionych od spółki towarów. Gdy zwrot dokonywany jest przez kontrahentów łotewskich i litewskich (podatnicy podatku od wartości dodanej w krajach
Prawo do częściowego odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków na realizację Inwestycji, przy zastosowaniu prewspółczynnika Urzędu Gminy, a następnie współczynnika, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT; Dokonywanie 10-letniej korekty z zastosowaniem ostatecznego prewspółczynnika i współczynnika Urzędu dla danego roku.
Opodatkowanie podatkiem VAT wniesionego przez Wnioskodawcę aportu do Spółki w postaci towarów handlowych; prawo Spółki do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez Wnioskodawcę, którą Wnioskodawca udokumentował wniesiony aport w postaci towarów handlowych i prawo Spółki do tego odliczenia poprzez korektę deklaracji podatkowej; korekta transakcji poprzez wystawienie faktury korygującej
Czy w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek od 1 stycznia 2023 r. Spółka ma prawo uwzględnić w ramach korekty wstępnej nadwyżkę kosztów uzyskania przychodu nad przychodami w informacji o przychodach i kosztach, o której mowa wart. 7aa ust. 1 pkt 1 ustawy CIT i tym samym rozliczyć dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, - Czy poniesione przed 1 stycznia 2023 r. wydatki
Wycofanie z działalności gospodarczej i przekazanie do majątku prywatnego lokali mieszkalnych i garaży użytkowych będzie skutkowało korektą podatku VAT naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia nieruchomości.
MF opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, tzw. SLIM VAT 3. W wyniku tej nowelizacji zostanie wprowadzone wiele uproszczeń, m.in. dotyczących stosowania proporcji, odliczania VAT od WNT, korzystania ze statusu małego podatnika. Ustawodawca postanowił uregulować również zasady rozliczeń, które wynikały dotychczas z praktyki, np. dotyczące