Zadatek – otrzymany przy zawarciu przedwstępnej umowy odpłatnego zbycia nieruchomości – wydatkowany na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. na nabycie nowej nieruchomości, będzie korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, jeśli dojdzie do zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości, a kwota
Niepowstanie obowiązku podatkowego z tytułu wpłaty zadatku na poczet czynszu dzierżawnego i brak obowiązku udokumentowania fakturą otrzymanego zadatku.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku na podstawie zawartej ugody z bankiem dla kwot kredytu mieszkaniowego (kapitału) przeznaczonego na zakup lokalu mieszkalnego i na refinansowanie zadatku na zakup tego lokalu.
Czy w opisanym stanie faktycznym, w rozliczeniu za rok 2022 Wnioskodawca był uznawany za małego podatnika w rozumieniu ustawy o CIT, gdy przychody ze sprzedaży Wnioskodawcy wraz z podatkiem VAT należnym od tych przychodów ze sprzedaży nie przekroczyły limitu ustawowego z art. 4a pkt 10 ustawy o CIT. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, w rozliczeniu w kolejnych latach podatkowych, Wnioskodawca będzie
Możliwość skorzystania ze zwolnienia, w związku z wydatkowaniem środków z odpłatnego zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.
Moment opodatkowania Wpłaty otrzymanej przez Spółkę oraz prawo do zastosowania stawki VAT w wysokości 0% w odniesieniu do dokonanych dostaw.
Określenie momentu uzyskania przychodu oraz poniesienia kosztu bezpośrednio związanego z przychodami uzyskanymi z tytułu opłat.
W przypadku zwrotu zapłaconych zadatków przez Sprzedających na rzecz Spółki, a następnie zapłaty przez Spółkę całości ceny odrębnymi przelewami bankowymi, poniesiony przez Spółkę koszt z tytułu zapłaty całości ceny za nieruchomość będzie stanowił koszt uzyskania przychodów i nie będzie podlegał ograniczeniu w zaliczeniu do kosztu uzyskania przychodu wynikającym z art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży wynajętego na jakiś czas lokalu mieszkalnego, w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe (spłata kredytu wraz z odsetkami).
Ulga mieszkaniowa nabycie nieruchomości i jej remont (kolejność wydatków).
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku zakupu dwóch lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość.
Czy momentem poniesienia wydatków, o których mowa w § 8 Rozporządzenia WNI, kwalifikujących się do objęcia pomocą w postaci zwolnienia podatkowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o PDOP, będzie (zgodnie z metodą kasową) moment zapłaty tych kosztów? Czy wydatki ponoszone przez Spółkę w ramach płatności częściowych, na zakup lub wytworzenie środków trwałych, spełniające warunki określone
1. Czy momentem poniesienia wydatków, o których mowa w § 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (dalej „Rozporządzenie WNI”), kwalifikujących się do objęcia pomocą w postaci zwolnienia podatkowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym
W zakresie ustalenia momentu powstania przychodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z podpisaniem umowy przedwstępnej sprzedaży i otrzymaniem zadatku/zaliczki.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (wydatkowanie na cele mieszkaniowe przychodu otrzymanego w formie zadatku/zaliczki i wydatkowanego przed datą sprzedaży).
Cele mieszkaniowe z art. 21 ust. 1 pkt 131 z wydatkowaniem kwoty ze zbycia zakupionego lokalu mieszkalnego na zakup z zadatkiem domu i spłatę kredytu zaciągniętego na sprzedaną nieruchomość
Uznanie Sprzedającego za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą udziału w działce nr 1, opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży Nieruchomości i zwolnienia od podatku tej transakcji, momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z uiszczeniem Zadatku oraz obowiązku zapłaty odsetek od zaległości podatkowych za okres od momentu otrzymania Zadatku.
Uznania Sprzedającej za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą udziału w działce nr 1, opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży Nieruchomości i zwolnienia od podatku tej transakcji, momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z uiszczeniem Zadatku, obowiązku zapłaty odsetek od zaległości podatkowych za okres od momentu otrzymania Zadatku.
W zakresie skutków podatkowych otrzymania zadatku oraz zastosowania zwolnienia przedmiotowego dotyczącego przeznaczenia środki otrzymanych ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, przy posiadaniu innej nieruchomości i zamieszkaniu w przyszłości w zakupionym lokalu mieszkalnym.
uznanie Sprzedającego za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą działki gruntu wraz z Rowem melioracyjnym; - opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży Nieruchomości i brak zwolnienia od podatku tej transakcji; - moment powstania obowiązku podatkowego w związku z uiszczeniem Opłaty Rezerwacyjnej oraz Zadatku; - obowiązek zapłaty odsetek od zaległości podatkowych za okres od momentu otrzymania Zadatku
skutki podatkowych otrzymania zadatku i zaliczek, o których mowa we wniosku
Czy na Spółce w roku podatkowym 2016 i w roku 2017 spoczywał obowiązek uznania, pod datą wpływu środków finansowych wpłaconych przez kontrahentów na rachunek bankowy lub do kasy Wnioskodawcy, z tytułu otrzymania opłat wstępnych określonych umowami na wynajem stanowisk w Galerii Handlowej Nr 2 (zadatków, zaliczek itp.), przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? Czy