Nie każdy błąd w księgach rachunkowych będzie skutkował utratą prawa do opodatkowania estońskim CIT na podstawie art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. b updop. Stanie się tak w przypadku obiektywnej niemożności wiarygodnego ustalenia wyniku finansowego netto podatnika, mimo uzupełnienia przez niego brakujących zapisów księgowych albo skorygowania błędnych. Takie stanowisko zajął MF w odpowiedzi na interpelację
Ustalenie, czy wydatki ponoszone przez Spółkę na wynajem mieszkań dla pracownic cudzoziemek mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ustawy o CIT, Ustalenie, czy wydatki ponoszone przez Spółkę na wynajem mieszkań dla pracownic cudzoziemek, mogą zostać uznane za ukryty zysk zgodnie z art. 28m ustawy o CIT, w przypadku wyboru Estońskiego CIT-u, Ustalenie, czy wydatki ponoszone
Wydatki poniesione przez Spółkę na zapłatę kar umownych w 2023 r., związanych z realizacją Zadania nr 1 oraz Zadania nr 2, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT i stanowią podstawę opodatkowania Estońskim CIT zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
W zakresie ustalenia czy wypłata przez Wnioskodawcę Przekształconemu przedsiębiorcy będącemu udziałowcem Spółki z o.o. środków pieniężnych, które już zostały opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej Przekształcanego przedsiębiorcy (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych), będzie
Przesłanki do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek - data sporządzenia sprawozdania finansowego.
Kary umowne oraz rekompensaty jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
Ustalenie, czy koszty z tytułu kar umownych, które ponosi Spółka na rzecz podmiotów niepowiązanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, które są związane z niezawinionymi przez Spółkę opóźnieniami w realizacji usług, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą Spółki, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT i będą tym samym podlegały opodatkowaniu estońskim CIT
1. Czy podjęta uchwała o rozwiązaniu Spółki zaprotokołowana przez notariusza, która powoduje rozpoczęcie procesu likwidacji Spółki, będzie miała wpływ na długość trwającego roku podatkowego Spółki, w którym uchwała została podjęta w związku z obowiązkiem zamknięcia ksiąg rachunkowych Spółki? 2. Czy w przypadku rozwiązania i wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców KRS w czwartym trwającym roku
Obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz sporządzenia sprawozdania finansowego, a także dokonania rozliczenia i ustaleń, o których mowa w art. 7aa ustawy o CIT celem nie utracenia prawa do opodatkowania CIT estońskim.
Dotyczy ustalenia, czy wydatki z tytułu Kar umownych już zapłaconych oraz podlegających zapłacie w przyszłości przez Spółkę stanowią/będą stanowić dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlegający opodatkowaniu Ryczałtem CIT na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT po stronie Wnioskodawcy.
Czy otrzymanie i zapłata noty za odszkodowanie za zaginięcie towaru zrekompensowane odszkodowaniem oraz w części niezrekompensowane odszkodowaniem od ubezpieczyciela jest wydatkiem niezwiązanym z działalnością i podlega pod opodatkowanie ryczałtem od dochodów Spółki, tzw. CIT estońskim.
Estoński CIT, a koszt kary za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych
Od kiedy Spółka będzie zobowiązana do rozpoczęcia prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych i przesyłania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego tych ksiąg po zakończeniu roku podatkowego w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych
Czy poniesione wydatki na organizację Spotkań biznesowych powinny zostać zakwalifikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą lub ukryte zyski i opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 lub 3 ustawy o CIT. Czy wydatki poniesione na organizacje Spotkań zespołowych i integracyjnych powinny zostać zakwalifikowane jako wydatki niezwiązane z działalnością
Podatek dochodowy od osób prawnych, należny do zapłaty przez spółkę od wypłaconej na rzecz udziałowców dywidendy po zakończonym roku podatkowym, nie powinien pomniejszać kwoty tej wypłaconej dywidendy.
Czy poniesione do tej pory oraz poniesione w przyszłości przez Spółkę wydatki na rzecz kontrahentów, na zapłatę kar umownych za nieterminowe dostarczenie towarów w sytuacjach opisanych w stanie faktycznym/przyszłym, stanowią dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Wnioskodawcy.
Czy Spółka powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej będzie mogła podlegać, od momentu uzyskania wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Skutki podatkowe wypłaty środków z tytułu obniżenia kapitału akcyjnego prostej spółki akcyjnej.
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że z racji na fakt korzystania z alternatywnej formy opodatkowania jakim jest estoński CIT i osiąganiem przychodów w rozumieniu ustawy o rachunkowości a nie przychodów podatkowych w rozumieniu ustawy o CIT, które przekroczą równowartość 50 mln euro, to mimo tego będzie on obowiązany do przesyłania ksiąg rachunkowych, o których mowa w art. 9 ust. 1c ustawy
W związku z brakiem możliwości uzyskania zewnętrznych obcych dowodów źródłowych, Kierownik Jednostki zezwala na udokumentowanie operacji gospodarczej za pomocą księgowego dowodu zastępczego, żeby móc udokumentować operację gospodarczą i rozliczyć w księgach zapłatę za nią, a także zaliczyć do kosztów podatkowych/ecit.
Kary umowne i braki w majątku jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w CIT estońskim.
Czy koszty Odszkodowania za kradzież towaru, które ponosi/będzie ponosić Spółka na rzecz podmiotów niepowiązanych w związku z wykonywaną działalnością przewozową, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą Spółki.
Kary za uszkodzenie towaru, które ponosi/będzie ponosić Spółka na rzecz podmiotów niepowiązanych w związku z wykonywaną działalnością przewozową, nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki (estoński CIT).
Dotyczy ustalenia, czy koszty Kary za opóźnienie, które ponosi/będzie ponosić Spółka na rzecz podmiotów niepowiązanych w związku z wykonywaną działalnością przewozową, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą Spółki.