W Ministerstwie Finansów rozpoczęto prace nad kolejnymi zmianami w PIT i CIT. Celem proponowanych zmian jest uporządkowanie przepisów updof i updop, wyeliminowanie wątpliwości i rozbieżności interpretacyjnych oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Zmiany dotyczą m.in. ulgi termomodernizacyjnej i ulgi IP BOX, zagranicznych spółek kontrolowanych, cen transferowych i fundacji rodzinnych. Rząd ma zająć
Prowizja (związana z wydłużeniem okresu finansowania oraz ze zmianą warunków finansowania) oraz Koszty Restrukturyzacji Finansowania (usługi potrzebne dla przeprowadzenia Restrukturyzacji Finansowania) warunkujące dokonanie Restrukturyzacji Finansowania kredytu/pożyczki powinny być kwalifikowane do kosztów uzyskania przychodu jako koszt pośredni w dacie ich poniesienia.
korygowanie deklaracji podatkowych oraz wystawianie faktur korygujących w związku z przymusową restrukturyzacją
Możliwość dokonania przez Wnioskodawcę korekty na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy.
Brak prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją operacji.
1. Czy kwota uzyskiwana od wierzyciela przez Spółkę na podstawie zawartej z nim umowy stanowi wynagrodzenie za usługę wykonaną przez Spółkę na rzecz wierzyciela i w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT)?2. Zakładając, że ww. kwota stanowi wynagrodzenie za usługę, według jakiej stawki VAT należy ją opodatkować?
Czy kwota odsetek uzyskanych od dłużnika, która Spółka otrzymuje, a więc suma spłat przekraczająca kwotę będącą przedmiotem umowy pomiędzy Spółką a wierzycielem, podlega opodatkowaniu VAT?
Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym w świetle ustawy o CIT przychód Spółki z tytułu umorzenia certyfikatów inwestycyjnych poprzez wypłatę środków pieniężnych w związku z likwidacją Funduszu, zgodnie z art. 249 ustawy o funduszach inwestycyjnych będzie stanowił przychód podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych zgodnie z art. 12 ustawy o CIT i tym samym nie będzie stanowił dochodu
● określenie przychodu Spółki Holenderskiej z tytułu z tytułu umorzenia certyfikatów inwestycyjnych poprzez wypłatę środków pieniężnych w związku z likwidacją Funduszu, zgodnie z art. 249 ustawy o funduszach inwestycyjnych (pytanie Nr 13), ● określenie przychodu Spółki Holenderskiej z tytułu z tytułu umorzenia certyfikatów inwestycyjnych poprzez wypłatę środków pieniężnych w związku z likwidacją Funduszu
Skutki podatkowe objęcia przez zagraniczny fundusz inwestycyjny typu SIF SICAV nowych akcji w Spółkach, w których Wnioskodawca jest udziałowcem.
Czy zgodnie z zapisem Na skutek potrącenia powyższa należność zostaje umorzona do wysokości sumy należności niższej z nich należy traktować to umorzenie jako przychód podatkowy?
Czy otrzymana przez Spółkę kwota pomocy restrukturyzacyjnej podlega zwolnieniu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 23 oraz czy ww. pomoc jest dochodem z działalności rolniczej?
Czy wydatki i koszty pokryte - wydatkowane - bezpośrednio ze środków pomocowych i związane z pomocą restrukturyzacyjną nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów?
Czy wartość netto sprzedawanych do podmiotów trzecich środków trwałych, pochodzących z likwidowanej cukrowni (w związku z likwidacją której wypłacono pomoc), będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów, w sytuacji gdy sprzedaż ww. środków trwałych generuje przychód podatkowy?
Czy Spółka będzie mogła uznać za koszty uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych, nie w pełni umorzonych, przeniesionych z likwidowanej cukrowni w G do innego zakładu (cukrowni) Spółki, w celu ich dalszego wykorzystywania w tym zakładzie w działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu, prowadzonej przez Spółkę?
Czy wydatki poniesione przez Spółkę na rzecz Spółki dominującej w związku z wykonywaniem na jej rzecz tzw. usług wsparcia, są kosztami uzyskania przychodów w dacie poniesienia, tj. w następstwie fakturowania usługi przez Spółkę dominującą co miesiąc w ciągu roku?
Czy przeniesienie prawa własności zapasów złomu w ramach restrukturyzacji podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i jak taka czynność powinna być dokumentowana?