Uznanie odpłatnych usług w zakresie odprowadzania ścieków na rzecz odbiorców zewnętrznych za działalność gospodarczą oraz czynności podlegające opodatkowaniu VAT, niekorzystające ze zwolnienia z tego podatku. Brak obowiązku naliczenia podatku należnego z tytułu wykorzystywania Infrastruktury w celu dostaw wody oraz odprowadzania ścieków na rzecz odbiorców wewnętrznych. Prawo do odliczenia części podatku
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z wybudowaniem sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ramach zawartej umowy o dofinansowanie Projektu za pomocą sposobu określenia proporcji, opartego na kryterium ilościowym, oraz uwzględnienie w podstawie opodatkowania dofinansowania, odnoszącego się do wybudowanych przyłączy wodociągowych.
Interpretacja ogólna w sprawie opodatkowania VAT czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego polegających na instalacji systemów odnawialnych źródeł energii oraz usuwaniu azbestu w związku wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 30 marca 2023 r. w sprawach C-612/21 Gmina O. i C-616/21 Gmina L.
Uznanie Państwa za podatnika zobowiązanego do odpowiedniego rozliczenia podatku należnego z tytułu energii elektrycznej wprowadzonej do sieci; obowiązek rozliczenia przez Państwa każdej ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci energetycznej; uznanie, że wartość energii wprowadzonej do sieci przez Państwa a opisanej przez Spółkęna fakturze jako „wartość netto” stanowi po Państwa stronie kwotę
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu dot. instalacji fotowoltaicznych.
Prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z Pojazdami samochodowymi.
Opodatkowanie opłat pobieranych z tytułu bezumownego poboru energii.
Brak opodatkowania dotacji na instalacje OZE na budynkach użyteczności publicznej oraz brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na te instalacje.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych poniesionych na realizację inwestycji - w całości oraz w części.
W przypadku konieczności zastosowania prewspółczynnika, o którym mowa w art. 86 ust. 2a-2h ustawy/współczynnika, o którym mowa w art. 90 ust. 2-3 ustawy, nie należy ustalać go odrębnie do każdego rodzaju działalności. Jednostki oświatowe, jeżeli prewspółczynnik wynosi poniżej 2% nie są zobowiązane do odliczenia podatku naliczonego.