w zakresie uznania dostawy towarów dokonywanej na rzecz nabywcy unijnego w ramach Scenariusza 1 i 2 za niepodlegającą opodatkowaniu w P. .
W zakresie obowiązku rozliczenia na terytorium Polski wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów niezaimportowanych w procedurze tranzytu przemieszczanych ze składu celnego na terytorium UE do polskiego składu celnego.
Czy Spółka właściwie stosuje stawkę VAT 0% stosując art. 83 ust. 1 pkt 24 w związku z art. 83 ust. 9 ustawy o VAT?
Podatnik zapytuje o dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terutorium Wspólnoty w rozumieniu art.41 ust.6, ustawy o podatku od towarów i usług oraz o organ celny właściwy do dokonania potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium UE.
Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy ustalenia jaka stawka podatku powinna zostać wykazana na fakturze dokumentującej ww. usługę transportową. Spółka stoi na stanowisku, iż powinna wystawić fakturę ze stawką VAT 22 %, a po otrzymaniu dokumentów SAD dopiero skorygować fakturę i wystawić ze stawką 0 %.
Podatnik zwraca się zapytaniem, czy powyższe nabycie towarów niewspólnotowych stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? W ocenie Podatnika dokonanie odprawy celnej towaru w jakimkolwiek kraju członkowskim, należy traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.