Przedsiębiorcy z tzw. sektorów energochłonnych mogą w latach 2022–2024 otrzymywać rządowe rekompensaty z tytułu podwyżek cen energii. Ci z nich, którzy skorzystali z tej możliwości i wypłacono im takie rekompensaty, powinni ich otrzymanie rozliczyć podatkowo. Kwestia rozliczania podatkowego takich rekompensat może niestety budzić wątpliwości u podatników.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) zmienić wydaną wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) interpretację indywidualną. Dzieje się tak, jeśli stwierdził jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef KAS nie jest w tym zakresie
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie korekty przychodów podatkowych.
Czy Rekompensata otrzymana od kontrahenta na podstawie Umowy (w wyniku, której Spółka generuje w całości przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego), która płatna jest w przypadku, gdy faktycznie zrealizowany poziom sprzedaży jest niższy, niż zakładany na potrzeby kalkulacji Ceny sprzedaży, również będzie stanowiła przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego? (zdarzenie przyszłe)
Czy Rekompensata otrzymana od kontrahenta na podstawie Umowy (w wyniku, której Spółka generuje w całości przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego), która płatna jest w przypadku, gdy faktycznie zrealizowany poziom sprzedaży jest niższy, niż zakładany na potrzeby kalkulacji Ceny sprzedaży, również stanowi przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego? (stan faktyczny)
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
Czy wypłacona kwota tytułem zwrotu kosztów usunięcia usterek faktycznie poniesionych przez kupującego i związanych z usunięciem wad zaistniałych w okresie rękojmi w sprzedanym lokalu stanowi przychód po stronie kupującego, a w konsekwencji, czy sprzedający słusznie wystawił informację PIT-8C?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
Opodatkowanie wynagrodzenia otrzymanego z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości.
Interpretacja przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych dopłat do cen biletów, jak również rekompensaty otrzymanej w związku ze zmianą porozumień gminnych.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Brak obowiązku zapłaty podatku VAT w związku z otrzymaniem rekompensaty za owoce przekazane do banku żywności i za pakowanie i sortowanie oraz brak obowiązku zapłaty podatku VAT w związku z otrzymaniem rekompensaty za zutylizowane owoce.
Odwrotne obciążenie dostaw sprzętu elektronicznego na podstawie jednej umowy z wieloma dostawami. Korekta odwrotnego obciążenia w związku z udzieleniem rabatu po transakcyjnego.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania świadczenia
Czy rekompensata, którą będzie otrzymywał Wnioskodawca od Gminy na wyrównanie kosztów działalności (pokrycia ujemnego wyniku finansowego netto wynikającego z różnicy poniesionych kosztów i przychodów) w związku ze świadczeniem usług przewozowych, stanowi obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Czy zastosowany sposób opodatkowania dochodu z tytułu otrzymanych rekompensat wypłacanych przez sprawcę, za szkody w części wspólnej nieruchomości jest prawidłowy?
Opodatkowanie odszkodowania otrzymanego za poniesione straty w związku ze zniszczeniem plonów obsianych na dzierżawionym gruncie przejętym przez GDDKiA na podstawie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.
Możliwość używania jednej kasy rejestrującej dla ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego z tytułu usług świadczonych w dwóch punktach.
dokumentowanie otrzymanej przez Wnioskodawcę rekompensaty oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupami związanymi ze świadczeniem usług
Czy otrzymywana rekompensata z tytułu pokrycia poniesionych kosztów w związku ze świadczeniem usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na terenie Gminy oraz na terenie gmin ościennych stanowi przychód na gruncie podatku dochodowego w dacie otrzymania rekompensaty i czy wielkość rekompensaty powinna być jednocześnie wyłączona z kosztów uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr
Czy odsetki i rekompensata płacone przez Spółkę na podstawie ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2013 r., poz. 403) stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów?
Czy rekompensata otrzymywana przez Spółkę za świadczone usługi o charakterze użyteczności publicznej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
W którym momencie powstaje przychód z tytułu otrzymanej przez Spółkę rekompensaty?
W którym momencie Spółka może uwzględnić koszty poniesione na wykonanie usługi użyteczności publicznej w rachunku podatkowym?