Realizacja celu mieszkaniowego, jako przesłanki ulgi mieszkaniowej.
Otrzymana darowizna środków pieniężnych przekazana na konto sprzedającego mieszkanie nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości otrzymanej częściowo w spadku oraz częściowo w wyniku działu spadku.
Skutki podatkowe otrzymania darowizny od rodziców na konto sprzedającego nieruchomość.
Przeznaczenie środków ze sprzedaży działki na spłatę kredytu hipotecznego - art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Możliwości opodatkowania 10% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych sprzedaży mieszkania - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej m. in. na kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 68.10.1).
W zakresie skutków podatkowych przesunięcia środków pochodzących z darowizny od Pani ojca z Pani konta na wspólne konto Pani i Pani męża i przeznaczenia ich na zakup mieszkania.
Skutki sprzedaży w kwietniu 2024 r. lokalu mieszkalnego wybudowanego na nieruchomości gruntowej zakupionej w 2017 r.
Możliwość uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków na aranżację mieszkania.
Prawo do skorzystania ze zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do wydatków poniesionych na zakup mieszkania, które następnie darowano synowi.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów opłat eksploatacyjnych oraz odsetek od kredytu.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości usług wykończeniowych w ramach otrzymanego przez klienta Vouchera.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zwolnienie od podatku dostawy mieszkania (towar handlowy) - art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości oraz możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej.
MF potwierdziło, że podatnik, który wynajmuje mieszkanie za pośrednictwem serwisu internetowego, nie musi zakładać działalności gospodarczej. Przychody uzyskiwane w ten sposób mogą być zaliczane do przychodów z tzw. najmu prywatnego. MF przyznało również, że nie prowadzi obecnie prac nad interpretacją ogólną w tej sprawie.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w przypadku wydatkowania środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe (spłatę kredytu hipotecznego).
Sprzedaż lokalu mieszkalnego w 2023 r. - nabytego przez Wnioskodawcę w wyniku zawartej z żoną umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej wspólność ustawową, który to lokal mieszkalny nabyła żona Wnioskodawcy w 2002 r. - nie stanowi dla Wnioskodawcy źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku PIT z uwagi na upływ czasu, o którym mowa w ww. przepisie. W konsekwencji, nie ciąży
Wydatkowanie przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym Wnioskodawca go nabył, na spłatę ww. kredytu nie uprawnia do zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle art. 21 ust. 25 pkt 2 ww. ustawy kredyt ma być kredytem zaciągniętym przez podatnika i zaciągniętym na
Przedsiębiorca świadczy usługi doradcze i szkoleniowe z zakresu psychologii zarządzania. Miejscem prowadzenia działalności jest mieszkanie należące do niego. Na część biurową przedsiębiorca przeznacza 25% powierzchni mieszkania i w takim stosunku rozliczane są koszty mieszkaniowe. Mieszkanie, w którym prowadzi działalność, zostało zakupione na kredyt we frankach szwajcarskich. W latach 2020–2024 trwała