Ustalenia, czy równowartość dochodu przeznaczonego na pokrycie wydatków na kary umowne, odsetki budżetowe, koszty sądowe oraz zasądzone renty podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 19% w przypadku uzyskania przez SPZOZ straty podatkowej.
Od 1 lipca 2023 r. wprowadzono liczne zmiany w postępowaniu przed sądami pracy. Między innymi nastąpiła zmiana właściwości sądów, wprowadzono też przepisy, które ułatwią uświadamianie stron procesu o jego postępach i kierunku. Natomiast od 28 września 2023 r. zwolniono pracowników z opłat od pozwów składanych w sprawach z zakresu prawa pracy.
Od 7 listopada 2019 r. zacznie obowiązywać największa od kilkunastu lat nowelizacja procedury cywilnej. Wpłynie ona także na procesy toczące się przed sądami pracy. Jedną z nowości - odnoszącą się tylko do sądów pracy - jest zmiana przewidująca możliwość dalszego nakazania zatrudniania pracownika na czas procesu po nieprawomocnym przywróceniu pracownika do pracy przez sąd pierwszej instancji. Wcześniej
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego, przychodu podatkowego oraz kosztów uzyskania przychodów.
1. Czy w związku ze zbyciem w 2018 roku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, na Wnioskodawcy ciąży obowiązek rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych od całości przychodu uzyskanego ze sprzedaży, tj. 145.000,00 zł, czy wyłącznie od kwoty przychodu odpowiadającej 1/4 udziału w nieruchomości (tj. kwoty 36.250,00 zł) nabytego w 2016 roku w wyniku działu spadku z obowiązkiem
Czy do całości sfinansowanego ze środków własnych instytucji kultury (pochodzących z prowadzonej dodatkowo działalności gospodarczej) zwrotu dotacji Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej, zawierającej część dofinansowania, kwotę odsetek za zwłokę oraz koszty sądowe można zastosować zwolnienie podatkowe.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie odpłatnego zbycia nieruchomości.
Każdy przedsiębiorca dąży do otrzymania pełnej zapłaty za dostarczone towary i wykonane usługi. Niestety, w praktyce ten cel nie zawsze udaje się osiągnąć. Niektóre należności są kwestionowane przez dłużników, a jeśli nawet nie są kwestionowane, to dłużnik po prostu nie dokonuje ich zapłaty. W takiej sytuacji pozostaje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.
Jakie są dla Wnioskodawcy i jego żony skutki podatkowe z tytułu odzyskanych i otrzymanych od dewelopera należności?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości, a w szczególności w kwestii wydatków, które Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego, przychodu podatkowego oraz kosztów uzyskania przychodów.
w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności nieściągalnej
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
1 Czy należy się zwrot podatku dochodowego od kwoty, którą Wnioskodawca zapłacił za pokrycie kosztów sądowych, czyli od kwoty 6 272,18 zł? 2 W jaki sposób odzyskać ww. podatek dochodowy?
W zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności nieściągalnych z tytułu należnych odsetek i kosztów sądowych.
Należy stwierdzić, iż poniesione przez Wnioskodawcę przedmiotowe koszty nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Zainteresowanego pozarolniczej działalności gospodarczej. Wydatki poniesione na ten cel będą miały wprawdzie związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością, nie zostały jednak poniesione w celu uzyskania przychodu bądź zachowania lub zabezpieczenia jego
Czy w opisanym stanie faktycznym podatnik zasądzoną kwotę ryczałtów za nocleg poza granicami kraju wraz z kosztami sądowymi (opłata sądowa od pozwu, zwrot kosztów opinii biegłego, zwrot kosztów zastępstwa procesowego, zwrot zasądzonych kosztów postępowania kasacyjnego) Wnioskodawca był uprawniony do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 4d, 4e ustawy o podatku dochodowym od
Zakres opodatkowania zwrotu zrealizowanych nakładów inwestycyjnych.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności nieściągalnej.
1. Czy dokonana na rzecz Spółki w dniu 11 lipca 2007 r. przedpłata na podstawie faktury VAT z dnia 29 czerwca 2007 r. stanowi koszt uzyskania przychodów oraz w którym momencie stanowi ten koszt w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? 2. Czy kwota główna zasądzona i wydatkowana na rzecz importera stanowi koszt uzyskania przychodu w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym
opodatkowanie i wykazanie w zeznaniu rocznym za 2009 rok kwot otrzymanych od dewelopera w oparciu o prawomocne wyroki Sądu.
1. Czy wydatki Spółki poniesione na usługi doradztwa prawnego lub podatkowego w zakresie działalności podatnika można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych? 2. Czy wydatki związane z postępowaniem sądowym oraz postępowaniem przed organami administracyjnymi, w tym podatkowymi, z tyt. wynagrodzenia dla doradców (pełnomocników), jako koszty zastępstwa podatkowego
Czy koszty sądowe, obejmujące zwrot opłat i kosztów sądowych, zastępstwa procesowego itp. związane z brakiem zapłaty dostawcom w terminach określonych umową (fakturą) stanowią koszty uzyskania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?
Mamy wielu dłużników, którzy zalegają na kwoty 100- 180 zł. Podejrzewam, że przewidywane koszty procesowe związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od tych kwot. Jak ustalić wysokość tych kosztów? Jakie opłaty składają się na te koszty?