Pracodawca może żądać od pracowników będących rodzicami lub opiekunami dzieci informacji o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień rodzicielskich np. w zakresie zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat czy możliwości odmowy pracy w godzinach nadliczbowych (gdy dziecko nie ukończyło 8 lat). Najprostszym sposobem odbierania oświadczeń od pracowników w tym zakresie jest sporządzenie pisemnego
odnośnie obowiązku złożenia deklaracji i informacji podatkowych oraz innych przez Spółkę Przejmującą za rok podatkowy w którym nastąpi połączenie oraz za rok podatkowy poprzedzający rok połączenia.
Obowiązki płatnika dotyczące sporządzenia deklaracji oraz informacji podatkowych w związku z nabyciem przez Spółkę Przejmującą w drodze podziału przez wydzielenie wydzielanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Od 8 września 2016 r. została wprowadzona nowa forma czynności prawnych, tj. forma dokumentowa. Może być stosowana również w niektórych przypadkach w relacjach pracodawcy z pracownikiem. Zatem obecnie można dokonywać pewnych czynności w zakresie prawa pracy za pomocą SMS-a, e-maila czy nagrania dźwiękowego.
Zakres skutków podatkowych zapewnienia przez Spółkę pracownikom powrotu z miejsca świadczenia pracy, nie będącego zgodnie z umową o pracę miejscem wykonywania pracy, do miejsca zamieszkania pracownika wynajętymi taksówkami w odniesieniu do braku powstania po stronie pracowników przychodu ze stosunku pracy w związku z zapewnieniem pracownikom powrotu z miejsca świadczenia pracy do miejsca zamieszkania
Spółka jako były pracodawca nie miała obowiązku wykazania zaliczki na podatek dochodowy w deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R za 2010 r. od wynagrodzenia pracowników za grudzień 2009 r. wypłaconego 10 stycznia 2010 r., przekazanych spółce przejmującej na podstawie art. 231 § 1 Kodeksu pracy z dniem 01.01.2010 r.
Wyjazdy maszynistów poza miejscowość wskazaną w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy stanowią podróż służbową, natomiast diety i inne należności za czas tych podróży służbowych podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do wysokości limitów wskazanych w cyt. wyżej rozporządzeniu. W konsekwencji Spółka, jako płatnik
Czy w związku z nabyciem przez podatnika przedsiębiorstwa spółdzielni, a wraz z nim pracowników, podatnik zobowiązany będzie sporządzić imienne informacje, o których mowa w art. 39 ust. 1 i deklaracje roczne, o których mowa w art. 38 ust. 1a oraz w art. 42 ust. 1a?
Czy w związku z przekazaniem w przyszłości przez Spółdzielnię na rzecz spółki przedsiębiorstwa, a wraz z nim pracowników, spółdzielnia zobowiązana będzie sporządzić imienne informacje, o których mowa w art. 39 ust. 1 i deklarację roczną, o której mowa w art. 38 ust. 1a?
Czy w związku z przekazaniem przez spółdzielnię na rzecz spółki przedsiębiorstwa, a wraz z nim pracowników, spółdzielnia zobowiązana będzie sporządzić imienne informacje, o których mowa w art. 39 ust. 1 i deklarację roczną, o której mowa w art. 38 ust. 1a?
Czy w związku z przekazaniem przez spółdzielnię na rzecz spółki przedsiębiorstwa, a wraz z nim pracowników, spółdzielnia zobowiązana będzie sporządzić imienne informacje, o których mowa w art. 39 ust. 1 i deklarację roczną, o której mowa w art. 38 ust. 1a?
Jeżeli pracownik został czasowo skierowany do pracy za granicę - w związku ze zmianą jego miejsca pracy - część uzyskanego przychodu w kwocie odpowiadającej 30% diety będzie korzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto płatnik przy obliczaniu w ciągu roku miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy może pomniejszać uzyskany przez pracownika
Czy w przypadku wykonywania pracy we Francji pracownikowi przysługuje zwolnienie z opodatkowania wypłacanego dodatku za rozłąkę jak również 30% diet za każdy dzień pobytu za granicą?
Czy w przedstawionym stanie faktycznym wypłacane pracownikom diety za czas podróży służbowej stanowią koszty uzyskania przychodu w prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej?Czy w przedstawionym stanie faktycznym otrzymane przez pracowników diety zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy diety wypłacone pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju - korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit.a) czy ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust.1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?