Skoro Wnioskodawca nie planuje zbycia udziałów w Spółce przejmującej przez co najmniej dwa lata i nie dokona takiego zbycia, to w odniesieniu do Dywidend Wnioskodawca nie utraci prawa do zastosowania zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy CIT w związku z przerwaniem biegu dwuletniego okresu posiadania udziałów w kapitale Spółek zależnych, bowiem - w świetle wyżej przytoczonego stanowiska NSA - ciągłość
1. Czy na skutek połączenia spółek w sposób opisany we wniosku (zdarzenie przyszłe) spełniony będzie warunek, o którym mowa w art. 22 ust. 4 i 4a-d u.p.d.o.p. – tj. nieprzerwanego posiadania udziałów w spółce zależnej, której byt prawny ustanie wskutek połączenia z inną spółką zależną – a w konsekwencji połączenie to pozostanie bez wpływu na prawo do zwolnienia podatkowego na podstawie art. 22 ust.
Czy osiągając przychód podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia udziałów posiadanych w Spółce M, które Wnioskodawca objął uprzednio w wyniku połączenia Spółki M i Spółki Z, będzie on uprawniony do pomniejszenia tego przychodu o koszty uzyskania przychodów odpowiadające wydatkom poniesionym na nabycie udziałów w Spółce Z (spółce przejętej przez Spółkę M), zgodnie z art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1
Czy Spółka A ma prawo ująć w sumie kosztów uzyskania przychodów wykazywanych w złożonym przez nią zeznaniu CIT-8 za rok 2021 zapłacone w tym roku przez Spółkę B odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę B na nabycie udziałów w Spółce A?
Opisane zbycie udziałów stanowi czynność neutralną podatkowo wyłączoną z opodatkowania na mocy z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT jako zbycie przedsiębiorstwa, w konsekwencji również połączenie spółek przez przejęcie Spółki Przejmowanej stanowi czynność neutralną na gruncie podatku VAT.
Koszty uzyskania przychodów ze zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością uzyskanych przez Wnioskodawcę (jako wspólnika spółki przejmowanej) w wyniku połączenia spółek przez przejęcie.
Koszty uzyskania przychodów ze zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością uzyskanych przez Wnioskodawcę (jako wspólnika spółki przejmowanej) w wyniku połączenia spółek przez przejęcie.
W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek wykorzystanych na zakup udziałów oraz na spłatę wcześniej zaciągniętej pożyczki.
Czy w związku z rozważanym połączeniem z polską Nabywaną Spółką, powyższe odsetki zapłacone lub skapitalizowane po połączeniu będą kosztem podatkowym w momencie ich zapłaty lub w momencie ich kapitalizacji niezależnie, czy spółką przejmującą będzie Wnioskodawca, czy też Nabywana Spółka? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)
Czy w związku z planowanym utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej, Spółka (która będzie członkiem podatkowej grupy kapitałowej) przy ustalaniu swojego dochodu/straty, który podlegać będzie połączeniu z dochodem/stratą innych członków grupy kapitałowej będzie w dalszym ciągu miała prawo do uwzględnienia powyższych odsetek zapłaconych lub skapitalizowanych po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej
Kwalifikacja do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej i przeznaczonej na nabycie udziałów spółki zależnej.
Czy zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, Spółce przysługuje prawo do zaliczenia jako koszt uzyskania przychodu odsetek od pożyczki zaciągniętej i wydatkowanej na zakup udziałów?
1. Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w momencie ich zapłaty (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 updop), do czasu całkowitej spłaty pożyczki?2. Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w momencie ich ewentualnej kapitalizacji (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 updop)?3. Czy
Czy odsetki od kredytu zaciągniętego przez Spółkę na zakup udziałów/akcji przejmowanych spółek są kosztem uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji zarówno przed połączeniem z przejmowanym podmiotem, jak i po? Czy podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez Spółkę w związku z ww. zakupem będzie kosztem uzyskania przychodów w momencie jego zapłaty?
Czy przy przejęciu spółek w 100% zależnych od Spółki metodą nabycia, gdy księgi handlowe spółek przejmowanych zostaną zamknięte: 1) koszty nabycia ponad wartość nominalną udziałów będą kosztem uzyskania przychodów dla Przejmującej na dzień prawomocnego zarejestrowania połączenia? 2) koszty konsolidacji: usługi doradcze, prawne i koszty aktów notarialnych będą kosztem uzyskania przychodów w okresie
Czy odsetki od pożyczki finansującej zakup udziałów w spółkach przejmowanych stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie zapłaty lub kapitalizacji oraz w którym momencie różnice kursowe powstające przy spłacie pożyczki będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Podatnika.
Jak należy ustalić koszt nabycia udziałów odpłatnie zbywanych na rzecz Spółki celem ich umorzenia w przypadku ich nabycia w wyniku łączenia spółek?
dot. potwierdzenia stanowiska podatnika, zgodnie z którym odsetki od kredytu na zakup udziałów są kosztem uzyskania przychodów w momencie poniesienia aż do całkowitej spłaty zadłużenia pomimo likwidacji spółki, w której udziały zostały nabyte za środki uzyskane z tego kredytu.
Spółka wnosi o wyjaśnienie, czy odsetki od pożyczki lub kredytu zaciągniętego przez nią na nabycie udziałów w spółce mającej siedzibę na terytorium Polski będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty zarówno w okresie przed połączeniem spółek, jak i po ich połączeniu.