Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
05.09.2023 Podatki

Pracodawca delegujący pracownika do pracy za granicą nie powinien zaliczać do przychodu z tytułu świadczenia pracy przez tego pracownika kosztów jego zakwaterowania oraz transportu do miejsca wykonywania pracy. Takie stanowisko NSA zajął w orzeczeniu w sprawach o sygn. akt: II FSK 270/21, II FSK 243/21 oraz II FSK 1246/21 wydanym podczas jednej rozprawy 1 sierpnia 2023 r.

W trakcie aktualizacji
10.03.2022 Podatki

Pośrednictwo w sprzedaży biletów na usługę przewozu pasażerów nie może być opodatkowane stawką VAT jak dla samej usługi transportowej (8%), bo należy ją traktować jako usługę odrębną, czyli opodatkowaną stawką podstawową (wyrok NSA z 16 grudnia 2021 r., sygn. akt I FNP 6/21).

Artykuł
11.06.2021 Podatki

MF przestrzega przed podejmowaniem i wykonywaniem transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób bez licencji wymaganej przez przepisy ustawy o transporcie drogowym. Uchybienie warunkom formalnym nie zwalnia podatnika z konieczności rozliczenia VAT od wykonywanych czynności.

Artykuł
12.05.2021 Kadry i płace

Trwająca pandemia COVID-19 nie wyklucza podróży służbowych, jednak znacznie je utrudnia, a okresowo nawet uniemożliwia. Zmieniające się ciągle przepisy dotyczące przemieszczania się, środków transportu, noclegów skutkują nie tylko sporymi problemami związanymi z możliwością wyjazdu, ale także jego nieprzewidywalnością. Dlatego pracodawca, który zdecyduje się wysłać pracownika w podróż służbową, musi

Artykuł
11.09.2020 Podatki

Od 1 października 2020 r. zlikwidowano Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, będący państwowym funduszem celowym (dalej: FNT-PFC). Jego zadania przejął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mimo wprowadzonych zmian, podatnicy, którzy otrzymają dofinansowania do transportu niskoemisyjnego, nadal mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Porada
02.07.2018 Podatki

Brak określenia w załączniku nr 3 do ustawy minimalnych stawek podatku dla tych środków transportowych, które mają więcej niż 3 osie, nie wyłącza możliwości opodatkowania tej kategorii środków transportu. Podatnicy mają zatem obowiązek płacić podatek od pojazdów posiadających więcej niż 3 osie. Takie stanowisko zajął Minister Finansów w odpowiedzi na pytanie Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w

Artykuł
02.07.2018 Podatki

Przewoźnicy wykonujący na terenie Polski okazjonalny przewóz osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium państw trzecich, tj. państw spoza Wspólnoty Europejskiej, nie muszą płacić w Polsce VAT od tych przewozów. Jest to stanowisko MF wydane wskutek wyroku ETS C-311/09 (wyrok został omówiony na łamach Mk nr 12/2010)

Porada
27.06.2018 Podatki

Od 1 stycznia 2015 r. zwolniona z opodatkowania jest wartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych przez pracowników z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu autobusem. Zatrudniający może w tym celu wykorzystać inny pojazd, jeśli będzie spełniał warunki konstrukcyjne właściwe dla autobusu.

Porada
27.10.2017 Podatki

Spółka z o.o. dostała 2000 zł kary od inspektora transportu drogowego. Czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Artykuł
03.10.2017 Podatki

Wydatki z tytułu zwrotu odbiorcy kosztów transportu wadliwego towaru oraz kosztów jego utylizacji mogą stanowić koszt podatkowy. Warunkiem jest jednak, by takie wydatki zostały należycie udokumentowane. Zdaniem organów podatkowych nie wystarczą tu faktury potwierdzające wysokość poniesionych wydatków związanych z transportem i utylizacją wadliwego towaru. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji

Porada
27.02.2012 Obrót gospodarczy

Czy kierowca jest odpowiedzialny za nieuiszczenie opłaty elektronicznej? Co zrobić, jeżeli już zostanie wydana decyzja o nałożeniu kary? Jakie są podstawy do odwołania się od decyzji nakładającej karę?

Porada

Od 1 lipca 2011 r. wejdzie w życie zasadnicza część przepisów ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Głównym celem ustawy jest to, by obywatel (także przedsiębiorca), zamiast udowadniać dokumentami określony stan faktyczny lub prawny, mógł składać oświadczenia w miejsce zaświadczeń. Zmiany wprowadzone ustawą likwidują wiele z biurokratycznych obowiązków nałożonych

Porada
02.03.2011 Podatki

Świadczenia na rzecz pracowników budzą wątpliwości w różnych aspektach podatkowych. Jednym z nich jest ustalenie przychodu z tytułu świadczeń nieodpłatnych pracodawcy na rzecz pracownika. W których przypadkach powstaje przychód z tego tytułu? Jak ustalić jego wartość? To tylko niektóre z pojawiających się pytań. Równie ważne jest zaliczenie kosztów pracowniczych do kosztów pracodawcy. Przyjmuje się