Spadkobierca, który przejął działalność gospodarczą prowadzoną przez spadkodawcę, przejmuje też dokonany przez niego wybór formy opodatkowania. Jeżeli więc spadkodawca był opodatkowany w formie podatku liniowego, spadkobierca nie musi składać własnego oświadczenia w tej sprawie - wyrok NSA z 21 lipca 2022 r., sygn. akt II FSK 1326/21.
W niniejszej publikacji koncentrujemy się na opodatkowaniu spadku otrzymywanego przez spadkobierców. W kwestiach podatkowych nie ma żadnej różnicy, czy dziedziczy się z mocy ustawy (jako bliski krewny), czy na podstawie testamentu, wobec czego wszystkie opisane zasady opodatkowania spadku dotyczą obu tych sytuacji.
Za podlegające sukcesji podatkowej prawo majątkowe uznać należy również prawo do pomniejszenia przychodu o koszty poniesione przez spadkodawcę na nabycie nieruchomości, która w drodze dziedziczenia przeszła na spadkobiercę - wyrok NSA z 17 maja 2022 r., sygn. akt II FSK 249/20.
Od 18 października 2015 r. obowiązuje reguła, zgodnie z którą spadkobierca z mocy ustawy (bez konieczności składania żadnego oświadczenia) dziedziczy spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Dzięki temu rozwiązaniu niejako z mocy ustawy została ograniczona odpowiedzialność spadkobiercy za długi pozostawione przez spadkodawcę. Przed nowelizacją spadkobiercy z mocy ustawy dziedziczyli spadek wprost,
Spadkobierca nie może złożyć korekty zeznania podatkowego spadkodawcy, jeśli prawo do tej korekty powstało już po śmierci przedsiębiorcy - wyrok NSA z 8 stycznia 2014 r. (sygn. akt II FSK 70/12).
Od 23 października 2011 r. osoby fizyczne w sporządzanych testamentach będą mogły ustanawiać tzw. zapisy windykacyjne. W artykule omawiamy, czym jest zapis windykacyjny oraz jakie są skutki podatkowe otrzymania takiego zapisu.